Asset Publisher Asset Publisher

XVII Noc Nietoperzy

Tradycyjne spotkanie miłośników latających ssaków pod hasłem „Nietoperz Przyjaciel Człowieka” odbyło się w piątek 25 września w sali domu ludowego w Czarnorzekach. Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestników było mniej, niż zazwyczaj, nieco mniej bogaty był też program. Odbyło się edukacyjne spotkanie z młodzieżą szkolną i nauczycielami. Nie odbyła się natomiast sesja naukowa z udziałem prelegentów z zagranicy.

Uczestniczący jak zawsze w wydarzeniu prof. Bronisław W. Wołoszyn, największy w Polsce znawca nietoperzy, podkreślił, że ssaki te są niezwykle pożyteczne, zjadają masę szkodliwych owadów, w tym niezwykle dokuczliwe komary. Zaznaczył też, że nietoperzy nie trzeba się bać.

- Trzeba im tylko pozwolić spokojnie zwisać, żeby przeżyły do wiosny – apelował profesor Wołoszyn.

Z kolei dr Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie w swojej prelekcji mówiła o relacja ludzi i nietoperzy, a także o możliwościach ochrony tych ostatnich, umożliwianiu im egzystencji i rozwój kolonii rozrodczych latem, a później bezpieczne zimowanie w otoczeniu ludzi. Natomiast Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, zaprezentował  historię kamieniarzy z Czarnorzek, która dziś łączy się z nietoperzami poprzez fakt, że te zasiedlają wydrążone niegdyś sztolnie. W tej okolicy jest dwa ich skupiska: pierwsze na północnym stoku Królewskiej Góry,  drugie, to południowym zboczu Suchej Góry. Wydobywano tutaj gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki, z którego pochodzą nagrobki na okolicznych cmentarzach oraz elementy wykończeniowe domów, jak między innymi podmurówki, progi, framugi drzwi przydomowych piwnic. Jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia w Czarnorzekach funkcjonowała Spółdzielnia Pracy Wyrobu Osełek i Brusu.

 

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Świat nietoperzy”, połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu plastycznego „Nietoperz da się lubić”. Na tegoroczny konkurs wpłynęły 183 prace. Nagrody dla laureatów ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Gmina Korczyna, Lasy Państwowe, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych i Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania.

Gośćmi XVII „Nocy Nietoperzy” byli między innymi przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz, zastępca wójta Katarzyna Urbanek, prezes honorowy Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Stanisław Jucha, Tomasz Biały i Monika Jankowicz z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych, leśnicy: Piotr Żywiec, Łukasz Krzakiewicz, Piotr Okólski. Spotkanie prowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.

W wieczornej części spotkania uczestnicy wraz z przewodnikami przeszli ścieżki z trasami wspinaczkowymi, po czym wszystkie grupy spotkały się pod „Sztolnią nad Czają”. Tam symbolicznie, ale na solidną kłódkę, zamknięto kratę broniącą wstępu na zimę.

 „Noc Nietoperzy” zorganizowało Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód przy współpracy Gminy Korczyna, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Polskiej Akademii Nauk.

Obejrzyj filmik ze Sztolni nad Czają: https://www.facebook.com/RDLPkrosno/videos/766396953920227

 

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: EdM, Piotr Żywiec


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher