Asset Publisher
Leśnicy pielęgnują miejsca pamięci
Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych, leśnicy z Podkarpacia prowadzą prace porządkowe na leśnych cmentarzach i miejscach pamięci. Szczególną opieką otaczają groby swoich zmarłych koleżanek i kolegów, pracowników Lasów Państwowych.
Na grobach pojawiają się symboliczne gałązki jedliny przewiązane wstążką pamięci, która ulega biodegradacji. Tradycję tę w ostatnich latach zainicjowało Polskie Towarzystwo Leśne, uznając, że warto upowszechniać bardziej ekologiczne dowody pamięci.
Na terenie zarządzanym przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie znajduje się ponad 200 leśnych miejsc pamięci: 53 cmentarze wojenne z obu wojen światowych, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, liczne mogiły zbiorowe i pojedyncze, a także kapliczki i krzyże wotywne czy pokutne. Każde z tych miejsc jest świadectwem lokalnej historii i wymaga szczególnej troski.
Wśród tegorocznych działań znalazły się m.in. odwiedziny delegacji pracowników RDLP w Krośnie na grobach 24 zmarłych kolegów na krośnieńskim cmentarzu, prace porządkowe w Nadleśnictwie Dynów, którego pracownicy złożyli symboliczne leśne wiązanki przygotowane własnoręcznie na miejscach pochówku zmarłych kolegów na dynowskim cmentarzu. Uczcili oni także pamięć „Nieznanych Żołnierzy”. Z kolei leśnicy Nadleśnictwa Cisna kosili trawy, usuwali odpady i odnowili ogrodzenia na cmentarzach przy dawnych cerkwiskach w Habkowcach, Solince, Jaworcu i Zawoju.
To jedynie przykłady – wielu leśników w całym regionie regularnie dba o mogiły i leśne miejsca pochówku, podkreślając znaczenie pamięci i troski o dziedzictwo kulturowe.
Tekst: Paulina Pawłowska
Zdjęcia: Arch. RDLP w Krośnie