Asset Publisher
Leśne motywy na Targach Łowiectwa, Leśnictwa i Broni
W dniach 28 i 29 października w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego odbyły się IV Targi Łowiectwa, Leśnictwa i Broni CARPATHIA HUNTING. Partnerem całego wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, a przygotowaniem leśnego stoiska zajęło się Nadleśnictwo Głogów przy współudziale Nadleśnictwa Kolbuszowa. Ideą stoiska Lasów Państwowych była promocja gospodarczej funkcji lasów wraz z promocją produktów marki „Dobre z lasu”.
Głównym elementem wystawy, która wzbudziła największe zainteresowanie, było tło drzewostanu w oprawie jesiennej, przed które przeniesiono fragment lasu wraz ze stosem drewna brzozowego. Zwiedzający mogli u nas skosztować leśnych przysmaków: konfitur, marynowanych grzybów oraz wyrobów z dziczyzny. Były też eksponaty różnych gatunków drzew leśnych oraz prezentacje filmów edukacyjnych związanych z gospodarką leśną. Najmłodsi uczestnicy targów mieli okazję zdobyć nagrody biorąc udział w zabawach, tj. leśne koło fortuny oraz rozpoznawanie gatunków drzew i zwierząt leśnych. Dla dorosłych czekała prezentacja posterów pt. „Polskie Lasy Państwowe - zmieniamy się dla lasu dla ludzi” wraz z informacjami o naszych lokalnych działaniach.
W pierwszym dniu rozpoczęto od mszy myśliwskiej w kościele pw. Św. Huberta w Miłocinie. Część oficjalna Targów miała miejsce już w hali głównej G2A Arena. Leśników reprezentował na niej Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. Po wystąpieniach oficjalnych gości odbył się koncert zespołu „Echo Karpat”. Sygnaliści zaprezentowali m.in. elementy muzyki myśliwskiej, jak również grę na tradycyjnym rogu bawolim i drewnianych instrumentach dętych. Z kolei prelekcję na temat „Z leśnej historii i tradycji Podkarpacia” wygłosił Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.
W drugim dniu targów również było sporo leśnych akcentów. Jedno z ciekawszych to spotkanie ze znanym leśniczym Kazimierzem Nóżką i stażystą Tadeuszem Baranieckim (obaj z Nadl. Baligród), autorem opowieści filmowej o bieszczadzkiej jesienie.
Uczestnicy targów, którzy odwiedzali leśne stoisko mieli okazję do rozmów dotyczących przede wszystkim gospodarki leśnej, pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz problemów, z jakimi mierzą się na co dzień podkarpaccy leśnicy. Tłumy osób, które przez dwa dni przechodziły przez nasze stoisko dały nam do zrozumienia, że wzbudziliśmy duże zainteresowanie wśród odwiedzających, z czego bardzo się cieszmy!
Tekst i zdjęcia: Piotr Łabno