Asset Publisher Asset Publisher

Leśne motywy na I Lokalnym Kongresie Samorządowym

Zagadnieniom związanym z ochroną środowiska na Podkarpaciu poświęcony był I Lokalny Kongres Samorządowy, który odbył się w piątek 11 kwietnia w Ustrzykach Dolnych. Jego organizatorem był Bartosz Romowicz, poseł na Sejm RP, zaś jednym z prelegentów Marian Pigan, dyrektor RDLP w Krośnie. W spotkaniu udział wzięło ponad 100 samorządowców; starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i przewodniczących rad gmin z regionu.

Gościem specjalnym Kongresu była Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, która wygłosiła przemówienie inauguracyjne. Wśród obecnych była też posłanka Elżbieta Burkiewicz.

Dyskutowano przede wszystkim o ochronie środowiska w kontekście możliwości realizowania jej ze wsparciem funduszy europejskich. Ponad 100 przedstawicieli samorządów z ponad 90 jednostek samorządu terytorialnego dyskutowało o możliwościach i nadziejach związanych z prowadzeniem działań dotyczących ochrony środowiska traktowanego jako szansa rozwojowa. Sporo czasu poświęcono odnawialnym źródłom energii.

W trakcie spotkania swoje prelekcje wygłosili zaproszeni goście: Marta Zajko (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Sławomir Serafin (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska), Łukasz Skóra (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

W imieniu RDLP w Krośnie wystąpił dyrektor Marian Pigan, który w prezentacji nt. „Współpraca Lasów Państwowych z samorządami” wskazał na liczne obszary wspólne i różnorodne formy współdziałania na rzecz lokalnych społeczności.

Przypomniał o wysokości wsparcia JST ze środków Funduszu Leśnego i środków własnych nadleśnictw, które w minionych 9 latach przekroczyło 89 mln. złotych. Również na 2025 rok zaplanowano wsparcie zadań na wszystkich szczeblach samorządu kwotą 1,3 mln ze środków własnych nadleśnictw i 1,5 mln z Funduszu Leśnego. Prelegent omawiał też kwestie związane z zamianami gruntów leśnych z gminami na cele publiczne, partycypację organów samorządowych w procesie prac na planami urządzenia lasu, jak również ekonomiczne uwarunkowania związane z szeroko pojętym rynkiem leśnym i drzewnym w regionie w kontekście obowiązującego moratorium i planowanych wyłączeń lasów z użytkowania.  

- Nasza misja to także edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa, które w tym względzie ma spore oczekiwania, jak również finansowe wsparcie dla parków narodowych Bieszczadzkiego i Magurskiego, które w latach 2018-2024 sięgnęło kwoty 25,7 mln zł – wyliczał dyrektor Pigan. – Zdajemy sobie jednak sprawę z wyzwań, jakie stawia przed Lasami Państwowymi przyszłość, a to wymaga postawienia diagnozy stanu zasobów przyrodniczych i doboru właściwych metod ich zachowania w kontekście zmian klimatycznych. Mierzymy się też z rosnącymi oczekiwaniami społecznymi co do pozaprodukcyjnych funkcji lasu, a to wymaga opracowania spójnej strategii w tym zakresie. Moja propozycja to utworzenie Leśnego Centrum Dialogu Społecznego o ponadregionalnym charakterze, które zajmie się rozwiązywaniem tych problemów w relacjach z naszymi interesariuszami.

Podczas dyskusji samorządowcy podnosili temat zarządzania populacjami chronionych drapieżników (wilki i niedźwiedzie), wywołujący coraz większe niepokoje wśród mieszkańców.
Kongres prowadził poseł Bartosz Romowicz, który zadeklarował kontynuację tego formatu tematycznych spotkań z samorządowcami w przyszłości, by przedstawiciele lokalnych władz mieli sposobność pozyskania wiedzy i wykorzystania jej w realizacji działań na rzecz swych społeczności.


Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie