Asset Publisher Asset Publisher

Drzewa też mają swoje święto

Co roku 10 października społeczność międzynarodowa obchodzi Święto Drzewa. W tym roku w związku z epidemią COVID-19 obchody te mają nieco inny charakter.

Święto Drzewa to także program edukacji na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem, czyli sadzeniem i ochroną drzew, w tym roku obchodzony się pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”

Przypominamy, że w tym roku lipa z Dulczy Wielkiej zdobyła tytuł Drzewa Roku i weźmie udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Finalistka tego konkursu była także jodła Elżbieta rosnąca w Nadleśnictwie Stuposiany. Jodła ta swoje imię zawdzięcza Elżbiecie Dzikowskiej znanej podróżniczce, która zawsze będąc w Bieszczadach, odwiedza ten pomnik przyrody.

Korzystając z okazji tegorocznego hasła „Święto Drzewa dla zwierząt!” należy wspomnieć o drzewach, które chronimy w wyjątkowy sposób, a są one domem wielu gatunków zwierząt. To tzw. drzewa biocenotyczne, ale też pomnikowe, które są prawnie chronione.

W tym ważnym dniu, jeśli tylko mamy taką możliwość, posadźmy drzewo, które będzie nam towarzyszyć w kolejnych latach. Można też obejrzeć film „Drzewa podkarpackich lasów” zrealizowany przez TVP Rzeszów we współpracy z RDLP w Krośnie:

 

Tekst: Jerzy Kaleta