Asset Publisher
Czas leśnych mogił
Jak co roku przed Świętem Zmarłych leśnicy na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach karpackich, przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły i miejsca pamięci na leśnych cmentarzach. Pamiętają też o zmarłych pracownikach Lasów Państwowych. Na ich grobach w tym czasie pojawiają się gałązki jedliny ze wstążką pamięci.
W lasach zarządzanych przez nadleśnictwa krośnieńskiej RDLP znajdują się 53 cmentarze wojenne z obu wojen światowych, cztery cmentarze rzymskokatolickie, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, cztery kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych oraz 96 mogił zbiorowych i pojedynczych. Miejsca dawnych pochówków często znaczą też kapliczki leśne, których naliczono 222, jak również 239 krzyży pokutnych lub wotywnych.
Od kilku lat Polskie Towarzystwo Leśne wprowadziło zwyczaj, że na leśne cmentarze nie nosi się sztucznych kwiatów i nie pali zniczy, choćby z uwagi na groźbę pożaru. Leśnicy umieszczają na grobach gałązkę jedliny ze wstążką „Pamiętamy”, która ulega biodegradacji. Upowszechniając w ten sposób mniej inwazyjne dowody pamięci poprzez eliminowanie zwłaszcza sztucznych kwiatów i zaśmiecających las zniczy.
Delegacja pracowników biura RDLP w Krośnie z inicjatywy NSZZ „Solidarność”, jak co roku, odwiedziła groby 23 zmarłych koleżanek i kolegów pochowanych na krośnieńskim cmentarzu. Podobne akcje robią też leśnicy ze wszystkich podkarpackich nadleśnictw.
Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Dominik Jagieła