Lista aktualności Lista aktualności

Zabierz 5 z lasu, czyli społeczna akcja

Dbanie o porządek w lesie to nasz obywatelski obowiązek. Lasy Państwowe corocznie wydają ponad 20 milionów złotych na sprzątanie lasów. Problem śmieci w lasach to nie tylko strata pieniędzy, ale także niewyliczalne straty dla przyrody.

Dwa lata temu Lasy Państwowe wyruszyły do szerszego grona użytkowników Internetu z akcją #zabierz5zlasu.   To właśnie ta akcja miała pokazać wszystkim, jak dużym problem są śmieci w lesie. Polega ona na wybraniu się do lasu i zebraniu minimum 5 śmieci z lasu, następnie wykonanie dokumentacji fotograficznej lub filmowej i podzieleniu się w mediach społecznościowych swoim zbiorem, jednocześnie nominując kolejne 5 osób lub instytucji do wykonania zadania. Akcja prosta i bardzo skuteczna. Przez polskie media społecznościowe przeciągnęła fala informacji od ludzi, którzy zbierają w lesie śmieci po rodakach.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w 2020 roku na sprzątanie lasów wydano ponad pół miliona złotych. leśników podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych  nosi przy sobie worek na śmieci i je zbiera. To niestety nie wystarcza. Ich ilość w lasach stale rośnie, dlatego apelujemy do Państwa o przyłączenie się do tej akcji edukacyjno-informacyjnej #zabierz5zlasu. Ma na celu zachęcenie do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.

Wspólnie zadbajmy o nasze lasy, aby były czyste.

Jerzy Kaleta