Lista aktualności Lista aktualności

Z niezapominajką w Dębinie

Członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina”, redaktorzy gazetki szkolnej „Kleks”, harcerze i leśnicy z Nadleśnictwa Dukla spotkali się na corocznym marszu z okazji Święta Polskiej Niezapominajki w Krościenku Wyżnym.

Rozpoczęto od wizyty u dęba „Wincentego”, pod którym redaktorzy „Kleksa” przypomnieli genezę świętowania z niezapominajką oraz sylwetkę redaktora Andrzeja Zalewskiego.  Odczytali też fragment „Pieśni o ziemi naszej” Wincentego Pola a na kamieniu przed dębem zostawili bukiet niebieskich kwiatków.

Stąd ścieżką spacerową, pod wodzą nadleśniczego Zbigniewa Żywca, ruszyli ku figurze „Chrystusa bez ręki”, która została ufundowana w połowie XIX wieku przez Franciszka Holsteina, leśniczego w dobrach Jabłonowskich. Kapliczka wymaga już renowacji; leśnicy i członkowie „Dębiny” zadeklarowali współdziałanie w tym względzie.

Kolejny punkt to złożenie niezapominajek pod pomnikiem obchodów grunwaldzkich. Tu hm. Jan Omachel przypomniał historię obelisku i udział harcerzy w trwaniu pamięci o tym historycznym wydarzeniu.

Finał spotkania odbył się pod dachem pasieki „W Dębinie” prowadzonej przez Marka Barzyka, który częstował gości zarówno produktami  z pasieki, jak i opowieściami o życiu pszczół. To była najsłodsza część imprezy, tym bardziej, że gdy za oknami deszcz szumiał po liściach lip, z kominka rozchodziło się błogie ciepło a zapach miodu i wosku pszczelego nastrajał do słuchania. 

Była okazja, by dopytać o niuanse leśnego i pszczelarskiego rzemiosła, jak również by rozprowadzić wśród uczestników nowy numer niezapominajkowego  „Kleksa”, były też upominki od Nadleśnictwa Dukla.

- Na pewno tu wrócimy po wywiad o pszczołach i miododajnych roślinach – zapewniali redaktorzy „Kleksa”.

Tylko rzęsisty deszcz przeszkodził w odbyciu zaplanowanego treningu nordic walking, ale co się odwlecze… Już na najbliższy tydzień zaplanowane są spotkania miłośników dwóch kijków wśród drzew Dębiny.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły