Lista aktualności Lista aktualności

Wojenna pamiątka w lesie pod Głogowem

W środę 27 maja w trakcie prac leśnych w leśnictwie Wysoka (Nadleśnictwo Głogów) nieopodal miasta Głogów Małopolski, natrafiono na groźny niewybuch – pocisk artyleryjski, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

O niebezpiecznym zdarzeniu leśniczy leśnictwa Wysoka natychmiast zawiadomił przełożonych, ci zaś ściągnęli na miejsce żołnierzy z  21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie. – Przybyły patrol saperski zabezpieczył miejsce znalezienia niewybuchu, po czym z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa przetransportował pocisk na poligon wojskowy, gdzie dokonano unieszkodliwienia - relacjonuje Piotra Łabno z Nadleśnictwa Głogów. - W przeszłości zdarzały się przypadki odnajdywania pozostałości wojennych w naszych lasach, ale na tak duży pocisk ostatnio natrafiono 10 lat temu.

 

W lasach Podkarpacia wciąż odnajdywane są niebezpieczne pamiątki ostatniej wojny, najczęściej w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim, gdzie w jesienią 1944 roku trwały krwawe walki o Przełęcz Dukielską a w ramach operacji dukielsko-preszowskiej  poległo tu ponad 150 tys. żołnierzy obu walczących stron.

Leśnicy przypominają i apelują: stare, zardzewiałe pociski znajdujące się wiele lat pod ziemią, wciąż stanowią śmiertelne zagrożenie dla osób spacerujących po lasach, dlatego w przypadku znalezienia niewybuchu czy innego podejrzanie wyglądającego metalowego przedmiotu, nie należy go dotykać ani się do niego nie zbliżać, zaś o znalezisku niezwłocznie poinformować odpowiednie służby - policję, wojsko lub najbliższe nadleśnictwo.

 

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcie: Wiesław Jodłowski

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły