Lista aktualności Lista aktualności

Wakacyjna edukacja w lesie

Uczniowie z Polski i Ukrainy przebywający w Bieszczadach poznawali tajniki w Szkółce Leśnej w leśnictwie Glinne (Nadleśnictwo Lesko), gdzie 28 czerwca odbyła się wyjątkowa lekcja.

W wydarzeniu uczestniczyły dwie grupy po 50 osób każda. Podczas sesji edukacyjnej uczniowie w wieku od 7 do 14 lat mieli okazję uczestniczyć w dwóch różnych aktywnościach. Jedna grupa spędzała czas przy ognisku w wiacie, podczas gdy druga uczestniczyła w spotkaniu z leśnikiem na ścieżce edukacyjnej „Kostryń”. Następnie grupy zamieniły się miejscami, aby każda mogła skorzystać z obu atrakcji.

Lekcja na ścieżce polegała na wykonywaniu różnych zadań, które wzbudziły duże zainteresowanie u dzieci. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które odpowiadał leśnicy: Agnieszka Groń i  Stanisław Dacko.


Na zakończenie przeprowadzono także quiz z pytaniami oraz wręczono drobne upominki dla najbardziej aktywnych uczestników. Dzieci z Ukrainy uczestniczące w tym wydarzeniu pochodziły z Lwowa i okolic, ale obecnie są uczniami szkół w Polsce.

Ten turnus edukacyjny został zorganizowany przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie i jest to jedno z pierwszych planowanych spotkań, które mają na celu dalszą współpracę. Warto wspomnieć, że współorganizatorem tego wydarzenia jest Apart Hotel „Wrota Bieszczad” w Lesku. Spotkania takie jak to w szkółce leśnej w leśnictwie Glinne stwarzają niepowtarzalną okazję do wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń i budowania wzajemnych relacji.

- Nasza współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami, takimi jak Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie czy Apart Hotel "Wrota Bieszczad" odgrywa istotną rolę, szczególnie jeśli chodzi o edukację przyrodniczo-leśną – zaznacza Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko. - Jako gospodarze szkółki leśnej w leśnictwie Glinne, staramy się zapewnić w niej odpowiednie warunki do przeprowadzania lekcji edukacyjnych na świeżym powietrzu, gdzie dzieci mogą bezpośrednio obcować z naturą i leśnym otoczeniem, ale przede wszystkim zobaczyć jak powstaje młody las. Pracownicy nadleśnictwa pełnią rolę przewodników i edukatorów, dzieląc się swoją bogatą wiedzą i pasją z uczestnikami spotkań.

 

Tekst: Kinga Kusz-Cioć
Fot. Agnieszka Groń