Lista aktualności Lista aktualności

W Rudawce po leśnemu

Ostatni weekend sierpnia to tradycyjne pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej – największa w tej części Polski impreza wystawienniczo-hodowlana, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy gości.

Dotąd uczestnikiem imprezy była zawsze Nadleśnictwo Rymanów, natomiast w tym roku po raz pierwszy leśne stoisko zaprezentowały wspólnie nadleśnictwa z terenu Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Nadleśnictwo Rymanów zapraszało do zapoznania się z drewnem jako surowcem odnawialnym, lokalnym, a jednocześnie ponadczasowym, znajdującym ponad 30 tysięcy zastosowań w gospodarce. Był pokaz odbiórki drewna, zaprezentowano też wybrane aspekty funkcjonowania przemysłu drzewnego. Dużym wzięciem cieszyły się pokazy firm związanych z przewozem i przerobem drewna. Na miejscu wielokrotnie pokazywano rozładunek i załadunek surowca do transportu. Zwiedzający mogli tez podziwiać mistrzowski pokaz pracy pilarką w wykonaniu Tomasza Bilskiego, mistrza Polski drwali.

Motywy szkółkarskie z akcentem na nasiennictwo prezentowało Nadleśnictwo Dukla zarządzające Leśnym Ośrodkiem Nasiennym o znaczeniu ponad regionalnym.

Z kolei wybrane zagadnienia z historia leśnictwa na tym terenie prezentowały  nadleśnictwa Komańcza i Lesko.

Bardzo ciekawy był moduł związany z turystyką przygotowany przez nadleśnictwa Baligród i Cisna, gdzie promowano ścieżki przyrodnicze, parkingi i miejsca biwakowania, a także prezentowano program „Zanocuj w lesie” oraz portal „Czas w las”. Sporą ekspozycję zwierząt żyjących w karpackich latach przewieźli leśnicy z Nadleśnictwa Bircza.

W leśnym sektorze swe produkty prezentował Marek Barzyk, szef Koła Pszczelarzy w Krośnie, który nieopodal Leśnego Ośrodka Edukacji w Hrendówce prowadzi „Las pszczelarski. Las bartny” – wspólne przedsięwzięcie pszczelarzy i leśników na rzecz promocji pszczół na terenach leśnych.

Promowano też smaczne i zdrowe produkty spożywcze – dużym zainteresowaniem odwiedzjących cieszyła się degustacja leśnych smakołyków oraz wyrobów z dziczyzny na stoisku „Dobre z lasu”.

- Po raz pierwszy mogliśmy dla tak szerokiej publiki zaprezentować pełne spektrum działań Lasów Państwowych – mówi obecny na imprezie Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. – Bardzo cenię też możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi zainteresowanymi sprawami lasów, a w miniony weekend było ich naprawdę wielu.

Poza leśnym sektorem odbyła się krajowa wystawa bydła simentalskiego, wystawa ras rodzimych, czyli tych, które uratowano przed wyginięciem: konie huculskie, koniki polskie, kozy karpackie, były stoiska z  regionalną żywnością i wyrobami sztuki ludowej.

Patronat honorowy objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Wojewoda Podkarpacki.

Zobacz migawkę filmową z imprezy: https://www.youtube.com/watch?v=iu0kKVCdXfU

 

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Jerzy Kaleta