Trwają toki głuszców [VIDEO]
W Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk od marca do maja trwają toki głuszców - jedno z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie. Samiec w tym okresie rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego właśnie pochodzi nazwa gatunkowa ptaka
W hodowli kury wybierają najpiękniejszego koguta, wchodząc do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami, koguty natomiast są odizolowane od siebie, aby nie dochodziło do walk. Dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby utrzymać zmienność genetyczną i zapobiec efektowi chowu wsobnego i deformacji morfologicznych.
W tym roku powstanie tu stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, które utworzone będzie z potomstwa koguta i kury - ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski a odłowionych ze środowiska naturalnego. Ptaki te cechowały się nietypowym zachowaniem – były niepłochliwe, co mogło doprowadzić do ich śmierci.
Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 roku. Obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i 8 kogutów. W latach 2013–2016 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków.
W roku 2017 planuje się odchować 60 ptaków, z czego około 50 z przeznaczeniem do wsiedleń, pozostałe zaś wejdą w skład stad hodowlanych.
W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Prócz Leżajska (RDLP w Krośnie) hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).
Głuszec od 1995 roku podlega ochronie ścisłej, ale dla swego przetrwania wymaga ochrony czynnej.
Tokowisko można obejrzeć na:
https://drive.google.com/open?id=0BxtbvXoWGInKbUdvSDhxU1pTMnc
Mariusz Rydzik
Nadleśnictwo Leżajsk