Lista aktualności Lista aktualności

Przypomnieli „Leśnika słów”

Harasymiada - impreza upamiętniająca zmarłego 22 lata temu Jerzego Harasymowicza, zgromadziła kilkudziesięciu miłośników jego poezji. Po raz 12. Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy zorganizował to spotkanie przy udziale leśników, tym razem w piątek 3 września.


Początek imprezy to recytacje wierszy Harasymowicza przez młodzież, piosenki z jego tekstami i prelekcje na temat twórczości. Ten wybitny poeta uważał Bieszczady i Beskid Niski za swój prawdziwy dom i choć mieszkał w Krakowie, to właśnie w górach znajdował inspirację do swoich wierszy.
W swym referacie harcmistrz Krystyna Chowaniec zwróciła uwagę na to, że Bieszczady oczyma Harasymowicza są nieco inne, niż te, które sami znamy z wędrówek po szlakach. Wrażliwy poeta dostrzegał zarówno piękno przyrody, jak i trudną historię tych ziem. Z kolei Edward Marszałek w swojej prelekcji podkreślał wartość wiedzy Harasymowicza o przyrodzie, co wynikało z faktu, że miał on epizod kształcenia w szkole leśnej w Limanowej. Natomiast Wojciech Szymański mówił o tekstach poety, które stały się treścią piosenek, śpiewanych często przy turystycznych ogniskach i na wieczorach poetyckich.
Widzowie mieli okazję obejrzeć ostatni wywiad, jakiego udzielił dla TVP Jerzy Harasymowicz niedługo przed śmiercią. Na pytanie o swe związki z leśnictwem odrzekł, że jest „leśnikiem słów”.
Zwieńczeniem popołudniowego spotkania był wieczorny koncert artystów, wykonujących poezję śpiewaną – zespołów: „Drabina Jakuba Trio” i „Dom o Zielonych Progach”. Ich występom „przesłuchiwał się” z obrazu Jerzy Harasymowicz.
W imprezie wzięli udział m.in. Andrzej Olesiuk, starosta leski, Roman Bzdyk, wójt Gminy Komańcza, Paweł Panaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów i Dorota Magusiak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Komańcza.
Dłuższa audycja z Harasymiady do wysłuchania w Polskim Radiu Rzeszów w niedzielę 12 września o godz. 17.05

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Anna Padamczyk-Budzyn