Lista aktualności Lista aktualności

Przypomną tragedię Brenzbergu

TVP3 Rzeszów we współpracy z Lasami Państwowymi przygotowała kolejny odcinek telewizyjnego cyklu „Ścieżką przez las”. Tym razem program jest poświęcony tragicznej historii, która wydarzyła się niedaleko Mucznego w Bieszczadach. W sierpniu 1944 roku obok leśniczówki zwanej Brenzberg UPA zamordowała 74 Polaków. Dziś  o miejscu mordu przypominają ustawione przez leśników obelisk z pamiątkową tablicą oraz krzyż. 

W programie występują m.in. Zbigniew Król – wnuk zamordowanego leśniczego Franciszka Króla, dr Antoni Derwich  z Mucznego, który jako pierwszy rozpoczął akcję nagłośnienia tej tragedii i zebrał relację świadków oraz dr Wojciech Krukar – geograf, historyk i przewodnik beskidzki, który przed laty dotarł do dawnych mieszkańców Mucznego i spisał ich relacje.

Z tych opowieści wyłania się historia bieszczadzkiego leśnika, który za sam fakt, że był Polakiem zapłacił swoim życiem i życiem niemal całej rodziny. Z pogromu ocalał tylko jeden syn, który był akuratnie na przymusowych robotach w Niemczech. 

Emisje na antenie TVP3 Rzeszów w niedzielę, 4 lipca o godz. 11.30 i w poniedziałek, 5 lipca o godz. 19.00.

 

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: kadry z filmu TVP3