Lista aktualności Lista aktualności

Posprzątał za siebie i za innych

W lasach trwa akcja „Choinka” mająca na celu ochronę młodników iglastych przed nielegalnym pozyskaniem choinek. Strażnicy leśni aż do 24 grudnia kontrolować będą również targowiska i bazary pod kątem legalności sprzedawanego tam stroiszu i choinek.

W minionym tygodniu stwierdzono już przypadki kradzieży stroiszu, a Straż Leśna w Nadleśnictwie Tuszyma podczas patrolu natknęła się na świeże dzikie wysypisko – wśród stosu śmieciu były m.in.  butelki, puszki, papiery, resztki odzieży. Po dokładnym ich przeszukaniu ustalony został sprawca, który za popełnienie czynu z art. 162 kodeku wykroczeń ukarany został grzywną w wysokości 200 złotych.

- Kara w sumie niska, bo sprawca szybko przyznał się do winy i zobowiązał do uprzątnięcia nie tylko swoich śmieci, ale też innych zalegających w okolicy – mówi Janusz Zaremba, komendant posterunku Straży Leśnej. 

W tegoroczną akcję zaangażowali się też funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej,  Państwowej Straży Rybackiej i myśliwi z kół łowieckich. 

- Kradzież choinek o wartości do 500 złotych stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny - uprzedza Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. -  W wypadku kradzieży na wyższą kwotę, sprawca podlega ściganiu jako przestępca, któremu grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Choinka” na terenie RDLP w Krośnie skontrolowano w lasach 217 osób, 192 pojazdy, nałożono 9 mandatów karnych na kwotę 2,3 tys. zł., udzielono 77 pouczeń. Zlikwidowano 42 wnyki, ujawniono 17 przypadków kradzieży drewna, 2 przypadki kradzieży choinek z lasu i 2 nielegalnego pozyskania stroiszu. Odkryto 12 przypadków zaśmiecenia terenów leśnych. Wszczęto postępowania lub czynności wyjaśniające w stosunku do 11 osób naruszających przepisy ustawy o lasach.

                                                                                   Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Krzysztof Klaus


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły