Lista aktualności Lista aktualności

Pół wieku leśnej szkoły w Lesku

Pięć dekad istnienia swojej szkoły świętowali uczniowie i absolwenci Technikum Leśnego w Lesku. Uroczystości, które odbyły się 10 września, zgromadziły niemal 500 osób.


Rozpoczęto od mszy św. w miejscowym kościele, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Abp. Adama Szala. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji jubileuszu na obelisku z figurą św. Franciszka, patrona miłośników przyrody.
Z uwagi na dużą liczbę uczestników uroczystości oficjalne odbyły się  na boisku szkolnym. Słowa powitania do zabranych skierowała Jadwiga Szylak, dyrektor placówki, po czym historię szkoły w skrócie zaprezentował Franciszek Maresz, wieloletni jej nauczyciel i dyrektor.
Była też okazja do wręczenia odznaczeń dla zasłużonych nauczycieli. Dekoracji dokonała Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Po tej podniosłej części na scenie zaprezentowało się kilku absolwentów szkoły. Kazimierz Nóżka (1979) i Marcin Scelina (1999 znani leśniczowie z Baligrodu. Głośno o nich w mediach tradycyjnych i elektronicznych. Poza normalną pracą w terenie, obsługują bardzo popularny profil FB Nadleśnictwa Baligród. Na scenie przekazali swoją receptę na sukces medialny.
Z Krakowa przyjechał Andrzej Franczyk, aktor Teatru Ludowego. Grał role w nagradzanych filmach „Chrzest”, „Lincz”. W serialu „Ratownicy” grał postać Waleriana Burzy, pilota ratunkowego śmigłowca.  Mówił o swych nierozerwalnych związkach ze szkołą i wynikających z tego inspiracjach zawodowych.
Z kolei Szymon Wojtyszyn, absolwent z 2009 roku, pięciokrotny laureat nagród w konkursie Bajarze z Leśnej Polany, przypomniał o swoich gawędziarskich przygodach.
Długa była lista gości, którzy na scenie składali życzenia i upominki na ręce dyrektor Jadwigi Szylak, po czym zebrani mogli wysłuchać montażu artystycznego „Spotkanie w krainie wspomnień” w wykonaniu uczniów szkoły.
Uczestnicy otrzymali publikację monograficzną „Od pół wieku w Lesku”, autorstwa Wojciecha Kumali, jak również pamiątkowe odznaki i odznaki „Karpacka Brać Leśna” nawiązujące do istniejącego od 1933 roku stowarzyszenia absolwentów szkoły leśnej w Bolechowie.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół sygnalistów myśliwskich „Tropem wilka”, działający przy szkole.

 

Odznaczeni w trakcie uroczystości:


SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
1.     Jadwiga Szylak

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:
2.    Wojciech Kumala

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:
3.    Dorota Dopart-Janusz
4.    Zygmunt Folwarski
5.    Jadwiga Gawlewicz
6.    Natalia Zięba

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:

7.    Piotr Janusz
8.    Justyna Król
9.    Marta Michalska

Lista gość obecnych na uroczystości.

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Arch. TL w Lesku