Lista aktualności Lista aktualności

Podkarpacka Noc Nietoperzy

W piątek 4 października na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce obchodzono XVI Noc Nietoperzy – imprezę gromadzącą chiropterologów i ludzi zainteresowanych ochroną latających ssaków.

Rozpoczęto od Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kolonie nietoperzy w obszarach miejskich”,  która miała miejsce w sali domu ludowego w Czarnorzekach. Zaprezentowano wyniki wieloletnich badań i działań służących praktycznej ochronie nietoperzy w Polsce, Słowacji i Włoszech.

Spotkanie prowadził prof. dr hab. Bronisław W. Wołoszyn, twórca Centrum Informacji Chiropterologicznej PAN w Krakowie, a wśród prelegentów były autorytety z dziedziny biologii, jak choćby prof. Edoardo Vernier z Włoch, inż. Anna Mackova  ze Słowacji czy dr Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie.

W części popołudniowej, która również odbyła się w domu ludowym w Czarnorzekach, znalazły się prezentacje edukacyjne dla młodzieży i dzieci przygotowane przez prof. Bronisława W. Wołoszyna, dra Edwarda Marszałka i dr Katarzynę Miłek z RDLP w Krośnie.

Podniosłym momentem było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego, którego wiodącym tematem był wizerunek nietoperza. Co ciekawe, na konkurs nadesłano kilkaset prac, wiele z nich to znakomite, bardzo pomysłowe grafiki dziecięce.

Wręczono także nagrody specjalne dla honorowych gości z ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych na Ukrainie.

Wszyscy zebrani wpisywali się też na pamiątkowej tablicy "przyjaciół nietoperzy", zaś wieczorem udali się na wędrówkę przez Suchą Górę, zakończoną wizytą w sztolni „Nad Czają”, gdzie stwierdzono już pierwsze nietoperze szukające zimowisk. Po zwiedzeniu obiektu, kratę  broniącą wstępu do podziemia zamknięto na zimę, by nikt nie przeszkadzał zwierzętom w hibernacji. 

Wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, speleolodzy i leśnicy.

Organizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Gmina Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Lasy Państwowe.

 

                                       Tekst i zdjęcia: Katarzyna Miłek

                                       RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły