Lista aktualności Lista aktualności

Piloci trochę jak artyści

W czerwcu pracownicy nadleśnictw zgrupowanych w RDLP w Krośnie brali udział w niecodziennym szkoleniu.

Kurs „Film i fotografia z drona” dedykowany dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych pozwolił spojrzeć nieco inaczej na rzemiosło dotychczas wykonywane przez operatorów dronów. Zazwyczaj bowiem skupieni jesteśmy na informacji technicznej i przyrodniczej, jaką niesie obraz. Za pomocą dronów monitorujemy stan zdrowotny lasu, inwentaryzujemy zwierzynę lub zwalczamy szkodnictwo leśne. Tymczasem drony dają nam możliwość szerokiego spojrzenia na przyrodę i krajobraz, w tym również przez pryzmat artystyczny.

- Z kadrami jest jak ze słowem pisanym: tu również liczy się również czystość, piękno oraz estetyka przekazu – podkreślał Tadeusz Późniak, fotograf, jeden z prelegentów na szkoleniu. – Dobra fotografia, wykonana zarówno z ziemi jak i z powietrza jest wynikiem wrażliwości estetycznej autora oraz jego umiejętności. Znajomość zasad kompozycji oraz technikaliów fotografii niewątpliwie ułatwia tworzenie dobrych kadrów, a umiejętność przedstawiania różnych punktów widzenia lasu i przyrody przyczynia się do pełniejszego zrozumienia jego złożoności, zarówno w aspekcie przyrodniczym jak i estetycznym.

Szkolenie niewątpliwie poszerzyło horyzonty leśników i wyposażyło w nowe umiejętności. Bowiem znać las to jedno, ale potrafić go pokazać i opowiedzieć o nim, to coś zupełnie innego.

 

Tekst: Małgorzata Kaczorowska, Nadleśnictwo Brzozów

Zdjęcia dzięki uprzejmości Centrum Naukowo-
Technologicznego Systemów Bezzałogowych Sp z  o. o, organizatora szkolenia