Lista aktualności Lista aktualności

Nowoczesny monitoring ppoż. w Leżajsku

Zakończyły się prace nad nowoczesnym system monitorowania przeciwpożarowego, który 12 marca oddano do użytku w Nadleśnictwie Leżajsk. Swoim zasięgiem obejmuje on nie tylko lasy tej jednostki, ale również fragmenty sąsiadujących nadleśnictw, będzie też użyteczny w wykrywaniu pożarów na ternach zamieszkanych. W sumie w polu widzenia 6 nowoczesnych, zdalnie sterowanych kamer, jest prawie 100 tysięcy hektarów w zasięgu trzech powiatów.

System składa się z 6 nowych masztów zlokalizowanych na terenie leśnictw: Jelna, Sarzyna, Brzyska Wola, Marynin, Zmysłówka i Czarna. Sygnał zbiera najwyższy maszt o wysokości 75 m, zlokalizowany przy siedzibie nadleśnictwa.

Przed uroczystym otwarciem odbyła się sesja w sali narad, podczas której Tomasz Najbar z RDLP w Krośnie zaprezentował problematykę ppoż. w ujęciu regionalnym, zaś Tomasz Cebula z Nadleśnictwa Leżajsk przedstawił szczegóły zrealizowanego projektu. Następnie poprzez przecięcie wstęgi dokonano uroczystego otwarcia punktu alarmowo-dyspozycyjnego.  

- Z uwagi na możliwości, jakie system daje, na pewno skorzystają z niego zarówno strażacy, jak i policjanci – zapewnia Zenon Szkamruk, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk. – Jesteśmy wśród nadleśnictw o średniej skali zagrożenia, ale liczba pożarów, zwłaszcza wiosennych, związanych z wypalaniem traw, nakazuje nam bardzo daleko idące środki zaradcze. Do gaszenia zarzewia ognia zakupiono w ramach projektu lekki samochód patrolowo-gaśniczy, który obsługiwać będą strażnicy leśni.

- Przeciwpożarowe  zabezpieczenie lasu  to ważna powinność, bo pozwala chronić to, co jest efektem pracy kilku pokoleń leśników – zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Rozumie to każdy, kto widział skutki pożaru leśnego i trwającą później przez wiele lat odbudowę całego ekosystemu. Ogień w lesie jest czynnikiem pustoszącym, bardzo negatywnie zmieniającym warunki środowiskowe w najbliższym otoczeniu.

Łączny koszt inwestycji to prawie cztery miliony złotych, z czego 80 procent to środki unijne. Prócz masztów, kamer i punktu alarmowo-dyspozycyjnego, zbudowano pięć zbiorników wodnych o kubaturze 20 tys. metrów sześciennych oraz urządzenia do poboru wody,  sfinansowano oznakowanie dojazdów przeciwpożarowych a baza sprzętu przeciwpożarowego została doposażona w pilarkę spalinową, pilarkę spalinową na wysięgniku, hydronetki, tłumice teleskopowe, szpadle.

W spotkaniu udział wzięli: Jerzy Paul, poseł na Sejm RP, miejscowi samorządowcy, przedstawiciele konsorcjum firm wykonujących zadanie, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

Relację z wydarzenia przygotowała TVP3 Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/47097290/nowoczesny-system-monitorowania-przeciwpozarowego-w-lezajsku

Zagrożenie pożarowe z roku na rok rośnie, nie tylko ze względu na suszę. Często pożary lasów zaczynają się od podpaleń traw i nieużytków, które już wkrótce mogą być zmorą leśników i strażaków. Dlatego apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zwłaszcza wiosną, gdy w lesie zacznie się suchy okres. 

                                                 Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły