Lista aktualności Lista aktualności

Nowe pomniki przyrody w Sieniawie

Rada Gminy Adamówka pozytywnie ustosunkowała się do wniosku leśników z Nadleśnictwa Sieniawa o ustanowienie 41 drzew pomnikami przyrody. Te okazy o wymiarach pomnikowych, a także wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych, od tego roku będą podlegać ochronie prawnej. Niektóre z nich mają już imiona.

 

- Postanowiliśmy nadać wyższą rangę drzewom, które od lat szanujemy i zachowujemy dla przyszłych pokoleń – mówi Janusz Starzak, nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa. – W imionach, nadanych kilku z nich, chcieliśmy zarazem upamiętnić leśniczych pracujących w przeszłości w sieniawskich lasach, bo to ich dziełem są wspaniałe drzewostany gospodarcze, w których szumią te pomnikowe okazy. Przykładowo, drzewom rosnącym w leśnictwie Szegdy nadaliśmy imiona najdłużej urzędujących tu leśniczych, w tym dawno już nieżyjących zarządców lasów z czasów Ordynacji Czartoryskich, jak również tych pracujących już po wojnie w Lasach Państwowych.

Dwa wiekowe dęby o obwodach w pierśnicy przekraczających 4 metry, otrzymały imiona Ambroży i Marian, przypominają o leśniczych, którzy pielęgnowali i doglądali drzewostany przedwojennego rewiru Szegdy. Byli nimi Ambroży Korczak Czupa, leśniczy w latach 1887 – 1907 i Marian Zwoliński, leśniczy w latach 1920 – 1948.

Z kolei majestatyczne, o rozłożystym pokroju buki, upamiętniają Jana Małkowskiego, leśniczego rewiru Szegdy w latach 60 – 70 XIX w, oraz Teofila Skrzata, emerytowanego leśniczego leśnictwa Szegdy i Adamówka, który zarządzał leśnictwem w latach 1977 – 2003.

Potężny modrzew Józef, o ponad dwu i półmetrowym obwodzie i wysokości 31 metrów, upamiętnia pracę leśniczego Józefa Deca, który w latach 1957 – 1977 pracował w leśnictwie Szegdy.

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Fot. Marta Sęk, Nadleśnictwo Sieniawa