Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśnictwo Dynów na Dniach Pogórza Dynowskiego

To już kolejny rok, kiedy dynowscy leśnicy zaprezentowali swoje stoisko na Dniach Pogórza Dynowskiego. Dopisała pogoda, dopisała publiczność i dopisali leśnicy.

Największą atrakcją tegorocznej imprezy była gra terenowa „Lasowe Historie". Uczestnicy gry, poruszając się od dynowskiego rynku, aż po stację kolejki wąskotorowej i Ośrodek Błękitny San odnajdywali ptasie budki z zapisaną w nich historią Lasów Państwowych i zadaniami do wykonania. Gracze poznali akty prawne warunkujące powstanie Lasów Państwowych, musieli odnaleźć na wystawach sklepowych zdjęcie dyrektora Lasów Państwowych – Adama Loreta. Trzeba było również „zbadać" pisma archiwalne i odczytać powojenną powierzchnię nadleśnictwa, które jeszcze wtedy nosiło nazwę Nadleśnictwo Żohatyn. Trudnym zadaniem było odnalezienie pierwszej powojennej siedziby Nadleśnictwa Dynów, mieszczącej się wówczas przy ulicy Armii Czerwonej 27. Obecnie w budynku mieści się siedziba Straży Leśnej. Tam czekało na graczy sporo niespodzianek: komendant Straży Leśnej każdej grupie uczestniczącej w naszej zabawie surowym tonem odczytywał wytyk służbowy, jaki w 1958 roku otrzymał jeden z pracowników Nadleśnictwa Dynów za „wydelegowanie praktykanta do werbunku robotników i skupu nasion buka i wręczenie jemu w tym celu 2.000 tys. zł, które użył do picia wódki w gospodzie, w wyniku czego wywołał awanturę i pobił nieznanego osobnika". Aby wydostać się z „tymczasowego aresztu" należało obliczyć na harmonogramie zrywki i wywózki drewna z lat 1962-63 masy surowca drzewnego zaproponowane do wywozu przez dyrektora Ośrodka Transportu Leśnego oraz odpowiedzieć, a jakże - na maszynie, dyrektorowi OTL na jego propozycję. W dalszych punktach gry uczestnicy poznali Plan Urządzania Lasu, ustawę o lasach, dowiedzieli się, jakie funkcje pełni dziś las. Na finiszu, w budce nadleśnictwa czekał agent, któremu należało zdać relację z przebiegu gry - wszystkie zadania były punktowane.
 Zwycięskie drużyny otrzymały cenne nagrody: piękne albumy o leśnej tematyce, leśne leżaki, czapki i koszulki z logo Nadleśnictwa Dynów.
Dla tych, którzy nie zdecydowali się na udział w grze miejskiej, dynowscy leśnicy przygotowali liczne atrakcje. Odwiedzający stoisko nadleśnictwa mogli obejrzeć sprzęty używane na co dzień przez leśników, wziąć udział w konkursie rozpoznawania rodzimych drzew i krzewów czy  przerzynki drewna piłą ręczną typu „moja-twoja". Dla pań przygotowaliśmy warsztat stolarski, gdzie z niewielką pomocą leśników i zaprzyjaźnionej firmy stolarskiej można było samodzielnie wykonać z drewna sprzęty codziennego użytku: półki, wieszaki, podkładki pod kubki czy stołki. Na maluchy czekał również kącik dziecięcy z kolorowankami, układankami i puzzlami o tematyce leśnej. Jednym słowem każdy odwiedzający znalazł u nas coś dla siebie i wyszedł ze sporą dawką wiedzy o lasach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom gier, zabaw i konkursów za wspólną zabawę. Zapraszamy za rok!

Tekst i fotografie:
Małgorzata Kaczorowska
Nadleśnictwo Dynów