Wydawca treści Wydawca treści

Muczne: Trzy imprezy w dwa dni

Nadleśnictwo Stuposiany w dniach 25 i 26 sierpnia było organizatorem cyklu wydarzeń z okazji zakończenia I edycji „Wilczego Szlaku” oraz Otwartych Mistrzostw w Kolarstwie Górskim. Istniejące od roku w Mucznem Centrum Promocji Leśnictwa jest jednym z ośmiu punktów „Wilczego Szlaku” na Wielkim Szlaku Leśnym, promowanych w ciągu minionych wakacji.

Muczne: Trzy imprezy w dwa dni

 

Wydarzenia zorganizowane w piątek 25 sierpnia adresowane były przede wszystkim do najmłodszych uczestników. Nadleśnictwo zapewniło wiele atrakcji m.in.: team building (gry i zabawy zespołowe), zorbing na wodzie i ściankę wspinaczkową. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zmagania drużyn w  biegu na orientację oraz konkurencja na torze łuczniczym. Wśród wystawców dominowały przede wszystkim stoiska z twórczością regionalną: drewniane rzeźby i misy, obrazy przedstawiające okoliczne pejzaże, stoisko „Dary Natury” czyli naturalne kosmetyki oraz stoisko z daniami regionalnymi. Były również warsztaty produkcji słodyczy, podczas których każde dziecko mogło własnoręcznie wykonać lizaka. Dla dzieci przewidziano obiad w restauracji oraz słodki poczęstunek w postaci szarlotki, pączka i proziaków . Oczywiście w tym dniu nie  zabrakło części edukacyjnej. Uczestnicy wydarzeń chętnie odwiedzali z edukatorem pawilon wystawowy z ekspozycjami flory i fauny Bieszczadów. Na zewnątrz przy namiotach wystawiony był kącik edukacyjny. Dzieci mogły spróbować swoich sił w wiedzy z gwary łowieckiej.

Wieczorna część programu poświęcona została dorosłym. Od godziny 18. na scenie gościł zespół „Barnaba”, którego repertuar stanowi muzyka regionalna. Po tym występie, około godziny 21.30 rozpoczął się plenerowy pokaz gwiezdnego nieba nad Mucznem o nazwie: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, prowadzony przez Pawła  Durisa. Każdy mógł usiąść na wystawionym leżaku przed sceną i wsłuchać się w prelekcję o  astronomii, podziwiając przy okazji gwiazdozbiory na wyjątkowo rozgwieżdżonym tego wieczoru niebie.

Sobota 26 sierpnia to dzień pod znakiem pierwszej edycji otwartych mistrzostw w kolarstwie górskim „Na Wilczym Szlaku” w Mucznem. Organizatorem zmagań było Nadleśnictwo Stuposiany oraz Stowarzyszeniem Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.  Wydarzenia w tym dniu zostały objęte patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Trasa do pokonania liczyła blisko 40 km i wiodła przez malownicze tereny nadleśnictwa. Wśród 37 zawodników najlepsi okazali się:

w kategorii open mężczyzn:

 1. Tomasz Gas
 2. Hubert Gas
 3. Tomasz Dziwisz

open kobiety:

 1. Natalia Dubaj
 2. Katarzyna Łuszcz
 3. Magdalena Artym

kategoria leśnik – mężczyźni

 1. Marcin Musiałowski
 2. Tomasz Rózga
 3. Piotr Szczygieł

kategoria leśnik – kobiety

 1. Natalia Dubaj
 2. Jadwiga Cieśla

 

Pierwszy z zawodników dotarł na metę w znakomitym  czasie 1 godzina 29 minut.  Po ukończeniu trasy przez wszystkich zawodników była okazja do wysłuchania prezentacji Edwarda Marszała na temat siekier. Dopiero po takim wykładzie uświadamiamy sobie, jak nieodzownym, a zarazem niedocenionym narzędziem w życiu człowieka jest siekiera. W części budynku CPL dostępna była również wystawa siekier i toporów z różnych części świata zgromadzonych przez Edwarda  Marszałka. Następnym punktem programu była prelekcja o ziołolecznictwie  pt. „Dary Natury”, prowadzona przez małżeństwo, które całkowicie zmieniło tryb życia i pozostawiając pracę w mieście, osiedliło się w Bieszczadach. Nina i Damian przy tworzeniu herbat, naparów i mieszanek ziół, maści, kosmetyków wykorzystują tylko naturalne składniki i rośliny o właściwościach leczniczych. Rośliny, które spotkamy na łące, bądź w przydrożnym rowie, często okazują się lekarstwem na wiele schorzeń.

Po prelekcjach nastąpiło oficjalne wręczenie nagród i medali zwycięzcom zmagań w kolarstwie górskim, w 4 kategoriach. Na zwycięzców w każdej konkurencji czekały pamiątkowe puchary. Dwunastu najlepszym zawodnikom gratulowała Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie , Artur Królicki, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w RDLP w Krośnie oraz Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

Wieczór tego dnia upłynął pod hasłem VI Festiwalu Doliny Sanu, w ramach którego wystąpili: BIMBER BOYS, Klaus Trzaska Band, 4 PORY ROQ. Pomiędzy występami zaprezentowano pokaz multimedialny zdjęć fotografów, których twórczość związana jest z Bieszczadami. Zaprezentowano diaporamy: Damiana Olawskiego, Mateusza Matysiaka i Grzegorza Leśniewskiego.

 

                                                                                                              Tekst: Monika Mizgała

Zdjęcia: Edward Marszałek

 

 

Filmowa relacja z imprezy. Warto zobaczyć: www.facebook.com/RDLPkrosno