Lista aktualności Lista aktualności

Leśne Fotografie - wygrał „Zapomniany cmentarz"

Zdjęcie starego nagrobnego krzyża w leśnej scenerii, autorstwa Krystiana Kłysewicza z Horyńca Zdroju, wygrało XX edycję konkursu „LEŚNE FOTOGRAFIE” organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z Telewizją Polską Oddział Rzeszów i portalem terazKrosno.pl

21 stycznia 2020 roku w sali narad RDLP w Krośnie obradowało jury w składzie: Andrzej Józefczyk – fotoreporter, portal terazkrosno.pl, Jacek Szarek – dziennikarz TVP3 Rzeszów, fotografik - przewodniczący jury, Wacław Turek – Fotoklub RCKP w Krośnie, poeta, członek Fotoklubu RP. Na jubileuszową XX edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 801 fotografii, nadesłanych przez 279 autorów z całej Polski.

- Ta edycja konkursu zaskoczyła nas liczbą nadesłanych prac, jak i poziomem zdjęć. - mówi Jacek Szarek, przewodniczący jury. – Dla nas jurorów to było nie lada wyzwanie, by z pełnym przekonaniem rozstrzygnąć ten konkurs. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i bardzo żałuję, że z uwagi na regulaminowe ramy nie mogliśmy przyznać więcej nagród. Nagroda specjalna trafia do osoby, która w minionych edycjach konkursu wielokrotnie zdobywała miejsca na podium, jak również wyróżnienia. 

- Wciąż zaskakują nas miłośnicy leśnych wędrówek swoją zdolności do obserwacji zjawisk przyrody – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Widać wielkie serce włożone w ujęcia pokazujące naturę lasu w różnych aspektach. Ponieważ w tym roku nie możemy zorganizować uroczystej gali z publicznością, przygotujemy internetową galerię zdjęć, zarówno tych nagrodzonych i wyróżnionych, jak też zakwalifikowanych przez jury na wystawę. Wierzę, że to również forma wyróżnienia dla osób amatorsko zajmujących się fotografowaniem natury.

 

Przyznano trzy nagrody główne, sześć wyróżnień równorzędnych i sześć wyróżnień specjalnych. Zdobywcy trzech nagród otrzymają tradycyjne statuetki św. Franciszka, zaś laureat I nagrody zaproszenie do spędzenia weekendu w jednym z bieszczadzkich nadleśnictw. Po raz pierwszy w historii konkursu została przyznana nagroda specjalna, ufundowana z okazji XX-lecia organizacji wydarzenia.

Laureaci konkursu:

Nagroda I – Krystian Kłysewicz z Horyńca Zdroju, godło Orfius za zdjęcie pt. "Zapomniany cmentarz".

Nagroda II – Jakub Rutana z Czermnej, godło Rutys za zdjęcie pt. "Ryk miłości".

Nagroda III – Zbigniew Kożuchowski z Kolbuszowej, godło Morimus za zdjęcie pt. "Zacięty wyścig".

Nagroda specjalna z okazji XX-lecia Konkursu „Leśne Fotografie”:

Zbigniew Kożuchowski z Kolbuszowej

Wyróżnienia równorzędne:

 1. Krystian Kłysewicz z Horyńca Zdroju, godło Orfius za zdjęcie pt." Maskowanie puszczyka uralskiego ".
 2. Grzegorz Moroń z Goczałkowic Zdroju, godło MGregor za zdjęcie pt. "Spokojna jesień".
 3. Janusz Iwaszek z Jarosławia, godło Synoptyk za zdjęcie pt. "Wiosennie".
 4. Tomasz Wrzesień z Nowogardu, godło TW za zdjęcie pt. "W bramie".
 5. Przemysław Kryściak z Łodzi, godło Naturalnie za zdjęcie pt. "Maworek zwisły".
 6. Inka Wieczeńska z Ustrzyk Dolnych, godło Szycha za zdjęcie pt. "Zalany".

 

Wyróżnienia specjalne:

 1. Jacek Piecuch z Ustrzyk Dolnych, godło Ktokolwiek za zdjęcie pt." W środku lasu " -  TVP Oddział Rzeszów.
 2. Łukasz Gwiździel z Debrzna, godło Jesion12 za zdjęcie pt. "Złoty anioł" - Polskie Towarzystwo Leśne.
 3. Michał Kut z Rzeszowa, godło Kucik za zdjęcie pt. "Puszczyk uralski - karmienie" - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
 4. Sławomir Lenart z Komborni, godło Slalen za zdjęcie pt. "W koronie grądu" - Portal TerazKrosno.pl
 5. Wieńczysław Rak z Nowogardu, godło WRak za zdjęcie pt. "Starcie" - Fotoklub RCKP w Krośnie.
 6. Szkoła Podstawowa nr 15 w Rzeszowie za propagowanie edukacji przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży – RDLP w Krośnie.

 

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w drugiej połowie lutego 2021 r w siedzibie RDLP w Krośnie. O miejscu i terminie laureaci zostaną osobno poinformowani.

                                                                               Edward Marszałek

 rzecznik prasowy RDLP w Krośnie