Lista aktualności Lista aktualności

Leśna niedziela w kolbuszowskim parku etnograficznym

Poznawanie tajników pracy leśnika, koło fortuny, pokazy psów myśliwskich i wiele innych atrakcji czekało na tych, którzy w niedzielne popołudnie zdecydowali się odwiedzić Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W niedzielę 17 lipca kolbuszowski skansen „pękał w szwach”, a to wszystko za sprawą atrakcji jakie były przygotowane na ten dzień. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się nowo otwarta osada leśna, gdzie można było zwiedzić budynki zabytkowej leśniczówki, wyłuszczarni nasion, suszarni runa leśnego oraz stajni.

Skansen odwiedziło tego dnia ponad trzy tysiące turystów, na których poza tradycyjnym zwiedzaniem obiektu z przewodnikiem czekały leśne stoiska, konkursy i zabawy specjalnie przygotowane z tej okazji. W czasie pobytu odwiedzający mogli poznać tajniki pracy leśnika i ciekawostki o lesie. Wraz z leśnikami atrakcje przygotowali również myśliwi, którzy zorganizowali pokazy kynologiczne, łucznicze oraz prezentacje wabienia zwierzyny leśnej. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sygnałów myśliwskich i prelekcja na temat behawioryzmu psów.

Szczególną atrakcję stanowiło również stoisko produktów „Dobre z lasu”, które oferowało degustację dziczyzny, jak również przysmaków z owoców leśnych w postaci konfitur i dżemów. Nikt nie wyszedł w tym dniu ze skansenu głodny, a pomimo zmęczenia po pokonaniu sporej trasy skansenowskich ścieżek, na twarzach odwiedzających malowała się radość z dobrze spędzonego czasu na świeżym powietrzu.

 

Tekst i zdjęcia: Kinga Mazur