Lista aktualności Lista aktualności

Które rośliny lesie można zjeść? - czyli o szkoleniu dla edukatorów przyrodniczo-leśnych

W piątek 13 maja odbyło się szkolenie dla edukatorów przyrodniczo-leśnych pracujących w podkarpackich nadleśnictwach. Tematem nawiązywało do Roku Botaniki, który aktualnie obchodzimy. Miejscem zajęć praktycznych i teoretycznych była dolina Rabskiego Potoku w Nadleśnictwie Baligród. Przez cały dzień przy sprzyjającej pogodzie 26 osób zdobywało nową wiedzę i doświadczenie w ważnej dziedzinie naszej pracy. W zajęciach uczestniczyły także dzieci edukatorów, które na własnej skórze testowały nowe metody dydaktyczne.

Szkolenie rozpoczęło się od zapoznania kadry z uczestnikami. Moderatorem i organizatorem była dr Magdalena Misiorowska z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej RDLP w Krośnie. Jej pomysłem było zaproszenie do Rabego dr Małgorzaty Kalemby – Dróżdż, uznanej i szanowanej autorki książek kulinarnych o dzikich roślinach jadalnych, Laureatki AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, również wykładowczyni akademickiej, biochemiczki.

- Pani Małgorzata to znana osobistość w świecie dzikiego żywienia, alternatywnej kuchni i przede wszystkim przesympatyczna osoba – mówi organizatorka szkolenia Magdalena Misiorowska. – Myślę, że wiedza, którą zyskają uczestnicy tych warsztatów przełoży się na jakość i atrakcyjność zajęć z grupami docelowymi.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna brała udział w warsztatach dzikiego żywienia, natomiast druga wybrała się w teren na zajęcia z leśniczym Marcinem Sceliną z Nadleśnictwa Baligród.

- Marcin jest wybitnym botanikiem, pasjonatom i skarbnicą wiedzy dotyczącą m. in. mchów, porostów i wątrobowców dlatego poprosiłam go o udział w warsztatach – wyjaśnia dr Misiorowska – Jesteśmy dumni, że mamy w swoich szeregach takich specjalistów.

 Grupa kulinarna przyrządziła m. in. racuchy z mniszka lekarskiego, zupę z podagrycznika, lemoniadę z pokrzywy, czekoladę z pędami jodły. Marcin Scelina opowiadał o mchach, wątrobowcach i ciekawych roślinach, które udało się znaleźć na trasie ścieżki wzdłuż Rabskiego Potoku, wyjaśniając fachowo sposoby ich rozpoznawania, walory kulinarne i ich pozycję w tradycji i kulturze.

 

Tekst: Dominik Jagieła

Zdjęcia: Magdalena Misiorowska