Lista aktualności Lista aktualności

Górska Odyseja w Beskidzie Niskim

Trasę z Komańczy do Dukli pokonali w weekend 19-21 lutego uczestnicy Górskiej Odysei – akcji, która ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, bardzo niebezpiecznymi dla środowiska. Organizatorem wydarzenia jest Bank Credit Agricole, a patronat nad akcją sprawuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W piątek 19 lutego na krośnieńskim rynku odbyła się konferencja prasowa przed rozpoczęciem II etapu przedsięwzięcia. Na rynku można też oglądać wystawę artystycznych zdjęć śmieci, zebranych w 2020 r. podczas Bałtyckiej Odysei, czynna do końca marca.
- Tegoroczna Górska Odyseja to przede wszystkich akcja edukacyjna. Ze względu na panujące warunki pogodowe, w styczniu i w lutym, marszowi nie towarzyszy sprzątanie, natomiast są spotkania z mieszkańcami, samorządami, czy organizacjami pozarządowymi oraz mediami, by mówić o zaśmiecaniu środowiska, a więc problemie, który dotyczy wszystkich – mówił Dominik Dobrowolski, główny „Odyseusz”, który w ciągu tego roku przewędruje 700 km przez polskie góry, głosząc hasło: #mniej plastiku.
Na terenie Beskidu Niskiego towarzyszyli mu leśnicy: Dominik Jagieła (Nadl. Dukla), Krzysztof Kaczkowski (Nadl. Komańcza), Andrzej Kułak, Rafał Koterbicki i Piotr Kutrzeba z Nadl. Rymanów. Z uwagi na wysoką pokrywę śniegu trzeba było użyć rakiet śnieżnych i nart.
Kolejny etap Górskiej Odysei z Dukli do Krynicy zapanowano na 28-29 marca, zaś zakończenie 3 października w Świeradowie Zdroju.
                              

 Edward Marszałek
 rzecznik prasowy RDLP w Krośnie