Lista aktualności Lista aktualności

Ekstremalnie rowerem po czarnorzeckim lesie

„Blackriver”, „Granda Banda”, „Głodna Kłoda” i „Blackriver Uphill” to nazwy tras rowerowych MTB w lasach Nadleśnictwa Kołaczyce, które w piątek 15 października uroczyście otwarto w Czarnorzekach. Z inicjatywą wyszli sami leśnicy.

Cztery trasy zlokalizowane w leśnictwie Odrzykoń liczą łącznie około czterech  kilometrów, z czego 2,5 km to ostre zjazdy. Do każdej z nich prowadzi wykonana z drewna „brama”, zainstalowano również oznakowanie oraz dużą tablicę z planem i opisem atrakcji.

- Zdając sobie sprawę z atrakcyjności tego terenu wyszedłem z inicjatywą, by uporządkować temat korzystania z lasu przez rowerzystów, którzy od lat są stałymi bywalcami w naszych lasach  - zaznacza Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce. – Inicjatywę podjął Wójt Gminy Korczyna, a we współpracy ze stowarzyszeniem Land of Loam, którego członkowie włączyli się w prace społeczne, udało nam się szybko sfinalizować temat. Od dziś miłośnicy ekstremalnego kolarstwa mogą je uprawiać w sposób legalny i bezpieczny.  

W otwarciu tras uczestniczyli: Katarzyna Urbanek, zastępca Wójta Gminy Korczyna, Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, Kazimierz Prajsner, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Korczynie, Paweł Sierpiński, reprezentujący Stowarzyszenie Land of Loam, Marek Marcisz, prezes Stowarzyszenia Prządki-Ski. Gościem specjalnym był Maciej Jodko, Mistrz Polski w klasie Downhill i w klasie Enduro.

Okolice Czarnorzek mają sporo atrakcji krajoznawczych, jak choćby zamek Kamieniec i rezerwat „Prządki”. W lasach istnieją już trasy narciarstwa biegowego i ścieżki wspinaczkowe. Rejon ten należy do najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców Krosna i Rzeszowa.

Migawka filmowa z wydarzenia:

 

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Jerzy Kaleta