Lista aktualności Lista aktualności

Biały jeleń w Nadleśnictwie Leżajsk

Jeleń albinos to spora rzadkość. Można go zobaczyć na krótkim filmiku opublikowanym przez Nadleśnictwo Leżajsk. W przebiegającym przez drogę stadzie jeleni widoczny jest osobnik o jasnym ubarwieniu.

- To młody jeleń, był już obserwowany na naszym terenie wcześniej – mówi Tomasz Cebula, nadleśniczy z Leżajska. – Ciekawostką jest, że żyje w chmarze, bo osobniki albinotyczne są zazwyczaj ze stad rugowane, przez co życie mają o wiele trudniejsze.

Filmik nagrał Konrad Bród, na drodze prowadzącej z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze nieopodal pałacu myśliwskiego Potockich w Julinie.

 

Albinizm, tzw. bielactwo, to choroba genetyczna polegająca na braku lub niedoborze pigmentu, osobniki takie mają jasną, często zupełnie białą skórę i sierść.

Biały jeleń przetrwał w tradycji chrześcijańskiej, nawiązującej do historii  św. Eustachego i św. Huberta.  Mimo, że obaj wyniesieni na ołtarze żyli w różnych epokach, mieli zmienić swe życie właśnie po spotkaniu białego jelenia z krzyżem pomiędzy tykami poroża. Dziś – 29 marca – przypada właśnie wspomnienie św. Eustachego, jednego z patronów myśliwych.

Tekst: Dominik Jagieła