Lista aktualności Lista aktualności

Aleja Kapelanów WP w Kalwarii Pacławskiej

W sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla w minioną niedzielę uroczyście odsłonięto i poświęcono posadzoną niedawno Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, dedykowaną znanym z nazwiska 33 duchownym różnych wyznań pomordowanym w 1940 roku, będącym w służbie jako kapelani w Wojsku Polskim.


Każdemu z pomordowanych poświęcono jedno z 33 drzew, o czym informują tabliczki umieszczone przy dębach posadzonych wcześniej przez leśników. Wśród pomordowanych w trybie katyńskim upamiętnionych kapelanów WP najwięcej było duchownych wyznania rzymskokatolickiego, wielu z nich to obecnie kandydaci do procesu beatyfikacyjnego. Byli też duchowni wyznania greckokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego.
- Ta aleja ma symboliczny i ekumeniczny wymiar, bowiem upamiętnia duchownych bez względu na wyznanie a wkomponowano ją w trasę drogi krzyżowej, pokonywanej co roku przez tysiące pątników – mówi uczestnicząca w uroczystości Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie – cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę utworzenia pierwszej w Polsce Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. Przypomnę, że na wzgórzu kalwaryjskim rośnie sadzona przez nas w roku 2000 Aleja III Tysiąclecia, zaś przy klasztorze rośnie Dąb Papieski i Cis Benedykta. Samo sanktuarium położone wśród lasów to miejsce kultu św. Franciszka, naszego patrona.
J.E. ks. gen. Józef Guzdek, Biskup Polowy WP, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich uhonorował leśników z RDLP w Krośnie okolicznościowym medalem „W Służbie Bogu i Ojczyźnie", ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: arch. Nadleśnictwa Oleszyce, Radio Fara

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły