Lista aktualności Lista aktualności

„Zielony Parasol” nad pszczołami po raz trzeci

O wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół mówili naukowcy i praktycy podczas III Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która odbyła się w sobotę 12 grudnia w trybie wideokonferencji, a zaplecza technicznego użyczyła Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu.

Spotkaniu przewodniczył dr Jerzy Kuck z PWSTE, zaś słowo na początek do uczestników skierowali: Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia Polska Ekologia i Marek Barzyk prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie.

Jako pierwszy z prelegentów wystąpił prof. dr hab. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa, Katedra Pszczelnictwa w Puławach z tematem „Ochrona zasobów środowiska naturalnego, to ochrona pożytków pszczelich”. Zaprezentował bardzo ciekawe dane, doskonale obrazujące tezę postawioną w tytule wystąpienia.

Z kolei prof. dr hab. Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego w wykładzie zatytułowanym „Miód i produkty pszczele w Apifitoterapii” wskazywała na korzyści z synergii dwóch elementów – miodów i ziół, dla skuteczności wielu terapii.

Wielowątkowy wykład „Produkty pszczele i miody odmianowe jako regulatory układu neuroimmunologicznego i hormonalnego u człowieka” przedstawił dr n. med. Arkadiusz Kapliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Znakomity ginekolog prowadzący od lat specjalistyczną praktykę lekarską zaprezentował wyniki swych długoletnich badań m.in. nad skutecznością produktów pszczelich w stymulacji prawidłowości przebiegu ciąży.

Z kolei dr Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w wystąpieniu „Krzewmy krzewy”, promował ideę powrotu do rodzimych krzewów w naszym otoczeniu skazując na liczne zalety tych roślin, m.in. dla pszczelarstwa. Apelował, by zapomnianym krzewom polskich lasów i ogrodów przywrócić należne miejsce w naszej florze.

Kolejny prelegent połączył się z uczestnikami konferencji aż z Ukrainy.  Prof. dr hab. Walerij Katerinczuk z Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza przedstawił  „Aktualne problemy pszczelarstwa w Obwodzie Czerniowieckim”, dzieląc się ze słuchaczami swym wieloletnim doświadczeniem pszczelarza naukowca.

Jako ostatni wystąpił  lek. wet. Piotr Kuś z tematem „Zgnilec amerykański widziany od strony kontroli i badań pasiek w terenie”, którzy zwrócił pszczelarzom uwagę na wiele istotnych zagadnień związanych z higieną pasiek i zapewnieniem bezpieczeństwa walce z groźnymi chorobami pszczół.

Prezentacji wysłuchało w trybie online 210 uczestników. Organizatorami wydarzenia byli: Koło Pszczelarzy w Krośnie, Stowarzyszenie Polska Ekologia, PWSTE w Jarosławiu i RDLP w Krośnie.

                                                                     Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie