Lista aktualności
„Bezpieczne Wakacje w Krośnie”
W ostatnią niedzielę lipca na krośnieńskim rynku odbyła się impreza zorganizowana przez Urząd Miasta Krosna pn. „Świetlne Miasto” , w ramach której zrealizowano pierwszą część Projektu pn. Piknik „Bezpieczne Wakacje w Krośnie” Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.
Wśród partnerów realizujących projekt były również Lasy Państwowe, które reprezentowała RDLP w Krośnie oraz Nadleśnictwo Rymanów. Pozostali prezentujący swoje stoiska edukacyjne to m.in. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Krosna w Krośnie, Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Miejskiej Policji w Krośnie. Wszystkich odwiedzały liczne grupy przybyłych na wydarzenie, głównie rodziny z dziećmi, które z uwagą słuchały rad, jak bezpiecznie spędzać wakacje w lesie, mieście, nad rzeką i w górach.
Leśne stoisko zapewniło ciekawe atrakcje i zabawy edukacyjne. Można było zrobić samodzielnie drewniany magnes, stworzyć książeczkę własnego autorstwa o leśnych gatunkach zwierząt i roślin wypełniając ją wizerunkami z drewnianych szablonów i zielonymi pieczątkami. Można było nauczyć się rozpoznawania tropów na piasku, a od leśników dowiedzieć, jak uchronić się przed kleszczami, uniknąć zatrucia grzybami i roślinami, a także jakiej pogody unikać w lesie.
Wśród licznych atrakcji oferowanych przez pozostałych wystawców były: przejazd kolejką CDS z przewodnikiem, prezentacja firm przemysłu nafty i gazu, symboliczne pasowanie na górnika-naftowca, konkursy wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu i warsztaty naukowe prowadzone przez Zespół Heweliusze Nauki. Można było obejrzeć tor samochodzikowy napędzany energorowerami prezentowany przez firmę Energorower, prowadzono również warsztaty artystyczne z RCKP pt. Coś dla oka: okulary, teleskopy i zakładki do książek. Można było odwiedzić strefę gier planszowych, Muzeum Rzemiosła zaprezentowało plan przywrócenia Fabryki Zegarów Wieżowych oraz koncepcję nowej siedziby Muzeum Rzemiosła w Krośnie, a Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” miało swoją wystawę mobilną.
Na scenie głównej odbyły się liczne pokazy naukowe, spektakle i koncerty, po których nastąpił przemarsz i uroczyste rozpalenie lampy naftowej przy pomniku Ignacego Łukasiewicz w 170 rocznicę zapalenia jej prototypu ze Lwowie.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Misiorowska