Lista aktualności Lista aktualności

„Bezpieczne ferie 2020”

Zimowe ferie już niedługo. To dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku, zabawy i realizowania swoich zainteresowań. Wiele z nich wyjedzie na sportowe obozy lub kolonie, inni wolne chwile spędzą w domu. Najważniejsze jednak, aby ten czas upłynął wszystkim bezpiecznie.

Dzis ostatni dzien przed feriami i ostatni dzien zajec z uczniami krosnienskich szkol o bezpieczenstwie w czasie zimowego wypoczynku. W prelekcjach prowadzonych przez Regionalna Dyrekcje Lasow Panstwowych w Krosnie i Komende Miejska Policji w Krosnie uczestniczylo ponad 1200 dzieci.

Dlatego, jak co roku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie rozpoczęła wspólne działania profilaktyczne. Akcja „Bezpieczne ferie 2020” ma na celu ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego wypoczynku oraz dzieci spędzających ferii w domu. Wśród prowadzonych działań są spotkania informacyjno-edukacyjne w szkołach oraz na zimowiskach poruszające zagadnienia związane z bezpiecznym zachowaniem w czasie zimowego wypoczynku. Na zakończenie ferii zimowych planuje się zorganizowanie zawodów narciarskich oraz konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży przebywających na stoku narciarskim „Chyrowa-Ski”.   

 

Poniżej kilka rad na bezpieczne ferie:

1. Wolny czas spędzaj na świeżym powietrzu, a wychodząc z domu ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna. Pamiętaj o odblaskach – będziesz lepiej widoczny.

2.  Na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach. Zawsze miej na głowie kask ochronny. Nie zatrzymuj się na stoku niepotrzebnie.

3. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach-lodowiskach. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne.

4. Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.

5.  Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy.

6. Przed wycieczką do lasu lub w góry sprawdź wcześniej prognozę pogody, powiadom innych o planach wyprawy (rodzinę, GOPR, leśniczego), zabierz naładowany telefon komórkowy, ciepłą herbatę, coś do jedzenia. W razie potrzeby skontaktuj się z GOPR poprzez aplikacje RATUNEK – pozwoli to na szybką lokalizację twojego położenia w razie niebezpieczeństwa.

7. Pamiętaj, że zła pogoda, tj. wiatr, silne opady śniegu, duży mróz są bardzo niebezpieczne w czasie zimowych wędrówek. Dlatego lepiej w takiej sytuacji przełożyć wyjście z domu na inny dzień.

8. Gdy zobaczysz leżącą na mrozie osobę, zawiadom Straż Miejską (986) lub Policję (997). 

9. Zachowaj zasady bezpieczeństwa zostając również w domu: nie otwieraj drzwi nieznajomym, nie nawiązuj kontaktów z osobami obcymi, szczególnie poprzez Internet.

 

Magdalena Misiorowska


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły