Lista aktualności Lista aktualności

„Anioły i demony ukryte w drewnie”

Na wystawę swoje prace przekazało ośmiu wyjątkowych artystów z mieleckiego podwórka. Niektóre z nich zaprezentowane zostały po raz pierwszy, można rzec, prosto spod dłuta. Wystawa otworzona została wernisażem w ostatni dzień lutego i czynna będzie do końca kwietnia br.

Wystawa została zorganizowana przez Nadleśnictwo Mielec we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie. Wydarzenie patronatem honorowym objęli Józef Piątek, wójt Gminy Mielec wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu i Klubem Środowisk Twórczych. Prace zaprezentowali rzeźbiarze: Lidia Rybak, Marian Pietruszka, Stanisław Szęszoł, Rafał Misiąg, Andrzej Ciach i Piotr Pszeniczny oraz Krystyna Gargas-GąsiewskaWłodzimierz Gąsiewski, autorzy ręcznie pisanych ikon w tradycyjnym stylu.

Wernisaż wystawy odbył się w miniony czwartek (tj. 29 lutego) wieczorową porą w sali konferencyjno-wystawienniczej przy Nadleśnictwie Mielec. Licznie zgromadzonych gości przywitał gospodarz Hubert Sobiczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, po czym przekazał głos przedstawicielom artystów – Zbigniewowi Działowskiemu, prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Jadwidze Klaus, prezesce Klubu Środowisk Twórczych przy TMZM. Wernisaż uświetnił Andrzej Ciach, deklamując wiersz pt. „Niebieski park”. Gościom wernisażu zaprezentowano również film promocyjny Nadleśnictwa Mielec pt. „Każdy z nas używa drewna”, który w mediach społecznościowych obejrzało już ponad ćwierć miliona osób.

Rzeźby i ikony wzbudzały ogromne zainteresowanie. Zgromadzeni goście doszukiwali się w pracach tematyki wystawy – aniołów i demonów, gdyż przedstawione rzeźby nie są jednoznaczne i łatwe w odbiorze. To nasze emocje i spojrzenie wpływają na to co widzimy… i do jakiej grupy daną pracę przypiszemy.  Ponadto uczestnicy wernisażu mieli wyjątkową okazję, by od samych twórców poznać historię powstawania dzieł i zgłębić tajniki związane z rzeźbiarstwem czy pisaniem ikon.

Wystawione rzeźby to po części korzenioplastyka. To jedna z technik wykonywana rzeźb i ozdób z wykorzystaniem korzeni. Autorzy prac inspirują się tym co znajdą przebywając, np. w lesie. To kształt korzeni podpowiada im tematykę i charakter pracy. Na wystawie można zobaczyć m.in. prace wykonane z korzeni sosny czy jodły.

Ikony małżeństwa Gąsiewskich pisane są zgodnie z tradycją, temperą jajową na naturalnych pigmentach. Część z nich wykonanych jest na lipowych deskach (prace Krystyny Gargas-Gąsiewskiej), a część na drewnie posiadającym wymowną historię, np. na oryginalnych deskach sowieckiej skrzyni na amunicję czy na deskach ze spalonego domu (prace Włodzimierza Gąsiewskiego).

Wystawa czynna jest do końca kwietnia po wcześniejszym umówieniu.

Patronat medialny: Radio Leliwa, portal informacyjny hej.mielec i Tygodnik Regionalny KORSO.

Krótką relację z wydarzenia można zobaczyć klikając w poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=dCM7qXLqhdc

 

Tekst: Magdalena Różycka