Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
38-400 Krosno ul. Bieszczadzka 2
tel. +48134364451
Aktualizacja 14-10-2008
RDLP Krosno
Newsletter

Polskie Towarzystwo Leśne


SITLID


Archiwum

Licznik wizyt:

215
Obiekty turystyczne
Przeszukaj serwis

Jednostki
Wydruk strony Wyślij maila Mapa serwisu Strona główna Biuletyn Informacji Publicznej

Góra stronyRykowisko Galicyjskie

Wystapienie dyrektora Stanisława Kowalewskiego

Ostatnie dni tegorocznych wakacji to dla miłośników łowiectwa tradycyjne Rykowisko Galicyjskie, którego dziesiąta edycja odbyła się w dniach 30-31 sierpnia 2008 r. na terenie obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji Zakucie oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zagórzu.
Patronat honorowy nad imprezą objęli:  Marszałek Województwa Podkarpackiego,  Okręgowa Rada Łowiecka w Krośnie, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Starosta Sanocki, Burmistrz Miasta Sanoka,

Alfred Wołczański II m-sce w konkursie posokowców
  Burmistrz Miasta Zagórza.
 Na uczestników czekało wiele ciekawych konkursów i atrakcji. Dzień pierwszy, poprzedzający właściwą niedzielną imprezę, pełen był muzyki i tańca. Publikę zabawiały zespoły „Krywań” i „Pasażer”, a całość została zakończona dyskoteką pod gwiazdami, trwającą do późnych godzin wieczornych.
 Dzień drugi Rykowiska Galicyjskiego rozpoczął się konkursem pracy posokowców i tropowców, do którego myśliwi wystawili swych najlepszych podopiecznych. Po nim odbył się konkurs sygnalistów łowieckich oraz otwarte mistrzostwa w strzelectwie sportowym. W tym czasie otwarto też wystawę kultury łowieckiej. Po godzinie 14,30 rozległ się donośny dźwięk rogu, który zwiastował oficjalne otwarcie imprezy.

Konkurs wabienia

- Rykowisko Galicyjskie stało się imprezą o randze regionalnego wydarzenia kulturalnego. – Mówił podczas swego wystąpienia Stanisław Kowalewski, dyrektor RDLP w Krośnie. - To znakomity sposób na przybliżenie wielu ludziom problematyki łowieckiej, ale także spraw związanych z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną.
Po wystąpieniu Burmistrza Miasta Zagórza oraz Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej rozegrano kolejno:

Stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Baligród
turniej wiedzy ekologiczno-łowieckiej dla dzieci, Otwarte Mistrzostwa Galicji w naśladowaniu głosu jelenia i konkurs nalewek. Równolegle odbywała się loteria fantowa, promocja kuchni myśliwskiej, a także promocja wyrobów regionalnych. Wszystko to przeplatane było ogłaszaniem wyników konkursów oraz koncertem laureatów konkursu sygnalistów. Najbardziej chyba efektowne było współzawodnictwo o najlepsze naśladownictwo głosu jelenia. Tutaj bezkonkurencyjnym okazał się członek zagórskiego „Świstaka”, pan Lucjan Piszko.

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród na specjalnym stoisku zaprezentowali tematykę ekologiczną, ze specjalnym uwzględnieniem zagadnień związanych z obchodzonym właśnie Rokiem Żubra w Bieszczadach. Wczesnym wieczorem znów dało się usłyszeć dźwięk rogu, tym razem odgrywającego myśliwskie „Pożegnanie”, które było znakiem do zakończenia oficjalnej części Rykowiska i rozdania nagród laureatom. Wieczór umilała kapela podwórkowa „Ta Joj” z Przemyśla, przy muzyce, której cała łowiecka brać bawiła się do późnego wieczora na biesiadzie myśliwskiej. Całość uwieńczona została profesjonalnym pokazem sztucznych ogni. Doskonała pogoda oraz wyjątkowo ciepła i przyjazna atmosfera sprawiły, że myśliwskie święto stało się atrakcyjnym zakończeniem lata dla wszystkich uczestników Rykowiska.

Tekst: Paweł Rapa i Piotr Kucharski
(praktykanci z PWSZ w Krośnie)
Zdjęcia: Maciej Szpiech


2005 Copyright by  Lasy Państwowe - w Krośnie
CMS: webkameleon