Wydawca treści Wydawca treści

XIV turniej piłki siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD

XIV turniej piłki siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD

Po raz czternasty (corocznie od 2003 roku) na turnieju siatkarskim spotkało się około 300 pracowników z 18 nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Tym razem w sobotę 23 kwietnia w Dynowie, u gościnnych koleżanek i kolegów z tego nadleśnictwa.

Po losowaniu drużyny zostały podzielone na 6 grup: A – RDLP Krosno, Ustrzyki, Bircza; B – Lubaczów, Leżajsk, Lutowiska; C – Oleszyce, Lesko, Dynów; D – Jarosław, Narol, Dukla; E – Kolbuszowa, Tuszyma, Brzozów; F – Sieniawa, Głogów, Strzyżów. W tych grupach walki toczyły się o przejście do następnego etapu (przechodziły dwa zespoły), sposobem każdy z każdym. Mecze odbywały się na sześciu osobnych boiskach w trzech obiektach, wynajętych dzięki staraniom Gospodarzy. Dzięki temu każda grupa rozgrywała spotkania komfortowo, bez krążenia i pilnowania kolejności meczu – na swoim boisku. Na tym etapie większość spotkań kończyła się wynikiem 2:0, jedynie w grupie C, w której o wyjściu z grupy na drugim miejscu decydował ostatni mecz, drużyny Leska i Dynowa toczyły zacięty bój, zakończony ostatecznie w trzecim secie zwycięstwem Dynowian 2:1 – gospodarze przeszli do następnego etapu.
Do nastepnego etapu rozgrywek przeszły drużyny, które zajęły 1 i 2 miejsca w swojej grupie, i były to kolejno zespoły: Bircza, RDLP Krosno, Lutowiska, Lubaczów, Oleszyce, Dynów, Narol, Jarosław, Kolbuszowa, Tuszyma, Sieniawa, Głogów. Zespoły te rozegrały po jednym meczu między sobą systemem pucharowym, tzn. zwycięzca z grupy A z drużyną z drugiego miejsca grupy B i tak dalej, czyli przegrani mieli szansę się odegrać. Tak się też stało, kiedy to drużyny z Lubaczowa, Dynowa i Tuszymy (2 miejsca w swoich grupach) pokonały odpowiednio Birczę, Narol oraz Sieniawę (1 miejsca). Dużą sensacją tego etapu było odpadnięcie zespołu z Birczy, dotychczasowych stałych finalistów, ale cóż – taki jest sport.
Drużyny zwycięskie po tym etapie utworzyły dwie nowe grupy: G – Lubaczów, Lutowiska, Oleszyce oraz H – Dynów, Kolbuszowa, Tuszyma, w których ponownie rozegrały po 2 mecze systemem każdy z każdym. Specyfika systemu rozgrywek tego turnieju i mobilizacja zespołu z Lubaczowa spowodowały, że w tej fazie ponownie stanęły naprzeciwko siebie drużyny Lubaczowa i Lutowisk. Lubaczów, który w eliminacjach przegrał 2:0, tym razem wygrał 2:0 z Lutowiskami, i ostatecznie wyszedł z grupy G na pierwszym miejscu! Na tym etapie mecze były już naprawdę zacięte, bitwa była o każdą piłkę, gdyż trafiły na siebie drużyny mocne, a jeszcze zawodnicy zachowywali świeżość i siły. W grupach po tym etapie, drużyny zajęły kolejne miejsca: 3 – Oleszyce i Dynów (odpadły z dalszych rozgrywek), miejsca 2 – Lutowiska i Tuszyma – mecz o miejsce 3 oraz zwycięzcy – Lubaczów i Kolbuszowa – mecz o 1 miejsce w turnieju.
Dwa ostatnie mecze finałowe między wymienionymi drużynami odbyły się na centralnym boisku hali głównej, dzięki czemu wszyscy mogli je obserwować. Jak przystało na najlepszych, mecze finałowe toczyły się z dużą zaciętością, do końca nie można było wytypować zwycięzcy. Walka o każdą piłkę, zmiana przewagi w setach, długie potyczki – cechowały obydwa spotkania. Jednak na końcu ktoś musiał okazać się lepszy – i tak Tuszyma pokonała Lutowiska (tie break 17:15 dla Tuszymy!), zajmując trzecie miejsce. Lubaczów natomiast, który przegrał pierwszego seta 21 : 17, wygrywając dwa następne 21 : 15 i 15 : 8 , pokonał Kolbuszową i tym samym wygrał cały Turniej! Zdobywcą Pucharu Przewodniczącego ZO SITLiD w XIV turnieju została więc drużyna z Lubaczowa.
Po zakończonych spotkaniach wręczono pamiątkowe statuetki, puchary i nagrody. Najmłodszym uczestnikiem zawodów okazała się 11-letnia Julia Jemioło, córka pracownika z Tuszymy a najstarszym, Jan Woroniak z Oleszyc. Najlepszą grającą kobietą i miss turnieju została Patrycja Magusiak, zawodniczka drużyny RDLP Krosno. Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali: broniącym Mateusz Gazda z Kolbuszowej, atakującym Jarosław Janosik, również z Kolbuszowej, rozgrywającym Janusz Gaweł z Tuszymy a najbardziej wszechstronnym zawodnikiem o niespożytych siłach i zdobywcą nagrody Dyrektora RDLP – Piotr Rozwód z Lubaczowa. Najlepszym, grającym nadleśniczym Turnieju, który rozgrywał z drużyną mecze od eliminacji po finał był Bartłomiej Peret, nadleśniczy z Kolbuszowej. Puchar Fair Play przyznano drużynie Nadleśnictwa Dynów, a nagrodę najlepszego klubu kibica otrzymali kibice z Birczy. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki, a finaliści oczywiście puchary. Nagrody wręczane na turnieju ufundowane zostały przez sponsorów – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji LP w Krośnie, Polskie Towarzystwo Leśne, Związek Leśników Polskich, NSZZ Solidarność, SITLiD  oraz Pana Artura Kurz z firmy Distein, którym serdecznie dziękujemy.
Rozdanie nagród i wręczanie pucharów zwycięzcom odbywało się w szczególnie uroczystej atmosferze, gdyż oprócz Przewodniczącego ZO SITLiD Zenona Szkamruka, gospodarza Adama Pilcha  i sponsora Artura Kurz, wręczali je znamienici Goście –Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna oraz Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak. Obecność Pani Dyrektor była dla nas szczególnie miłym akcentem, gdyż do tej pory bardzo rzadko (chyba tylko jeden raz) odwiedzał nasz turniej najwyższy przełożony naszej Dyrekcji. Tym bardziej, że Pani Dyrektor obejrzała mecze finałowe i nie szczędziła nam miłych słów uznania i podziwu za umiejętności i włożony wysiłek sportowy, podkreślając, że po grze widać, iż pracownicy trenują również na co dzień. Wyraziła też nadzieję, że ten sport upowszechni się na wszystkie nadleśnictwa Dyrekcji – i na turnieju pojawi się 27 drużyn!
W tym roku gościliśmy u kolegów z Nadleśnictwa Dynów. Pracownicy tego Nadleśnictwa, pod przewodnictwem nadleśniczego Adama Pilcha, spisali się doskonale pod względem organizacyjnym. Turniej ze względu na jednodniową formułę musi być perfekcyjnie przygotowany i prowadzony, aby mógł odbywać się bez przeszkód. Temu zadaniu gospodarze sprostali bardzo dobrze – za co serdecznie im dziękujemy, i za co tradycyjnie otrzymali upominek od Przewodniczącego ZO SITLiD. Również gospodarzom obiektów, w których odbywały się mecze należą się słowa uznania za ich udostępnienie i przygotowanie wszystkiego co było potrzebne. Na koniec dziękujemy obsłudze medycznej, oraz sędziom za ich niemały wkład pracy w ciągu całego dnia rozgrywek.
Po uroczystym rozdaniu nagród, przemówieniach i pochwałach udaliśmy się do Zajazdu "Błękitny San", gdzie firma cateringowa przygotowała znakomite posiłki – szczególnie godna polecenia była grochówka z wojskowego kotła. Ta sama firma obsługiwała cały turniej – duże uznanie za wkład pracy. Wspólnie rozpatrywany był cały dzień – tym razem przy stołach, a były też i tańce – zawodniczki i zawodnicy nadal tryskali energią. Do tańca niepowtarzalną muzykę przygrywała, zaproszona przez Gospodarzy, kapela "Tońko" z Dynowa.
 

Tekst: Roman Januszczak
Zdjęcia: Robert Sobkowicz, Małgorzata  Kaczorowska


X Regionalne Zawody Drwali

X Regionalne Zawody Drwali

Jubileuszowe – dziesiąte zawody drwali organizowane przez Zarząd Oddziału SITLiD w Krośnie, odbyły się w piątek, 28 sierpnia, na terenie Nadleśnictwa Tuszyma. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie.

Po kilkugodzinnej rywalizacji najlepszym drwalem okazał się Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów, który nie dał szans pozostałym zawodnikom i został obecnie panującym Królem Pilarzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Zwycięzcami dwóch konkurencji: pierwszej, najistotniejszej dla wyniku zmagań, polegającej na precyzyjnej ścince drzewa, oraz czwartej, skomplikowanej, złożonej przerzynki kłód  został Grzegorz Indyk z Leska, zdobywając 569 punktów w ścince i 176 punktów w przerzynce, z kolei okrzesywanie kłody naszpikowanej wieloma kołkami imitującymi gałęzie wygrał Jan Łuc z Brzozowa, gromadząc 220 punktów, największym sprytem w składaniu pilarki wykazał się Zenon Sobolewski z Jarosławia, zdobywając 102 punkty i był tylko o sześć dziesiątych sekundy lepszy od Grzegorza Indyka, najwięcej błędów popełnili zawodnicy w konkurencji „dokładność przerzynki", w której faworytom uciekło sporo punktów straconych w wyniku skaleczenia zamaskowanej trocinami deski, a najlepszym okazał się Krzysztof Mieleszko z Głogowa Małopolskiego – wynikiem 277 punktów.
Nagrody dla zwycięzców powyższych konkurencji w postaci kanistrów, kasków i siekier ufundowali sponsorzy – firma Husqvarna oraz Elektro-Rem Mielec, dealer firmy Stihl. Najlepszy drwal zawodów - Zbigniew Wacławski, mimo, że nie wygrał żadnej konkurencji, okazał się zawodnikiem najbardziej wszechstronnym - przyniosło mu to zwycięstwo  w X Regionalnych Zawodach Drwali i cenną nagrodę od głównego sponsora firmy Stihl – pilarkę MS 362C o wartości 3 000 zł, a także pozostałe nagrody: pilarkę Dolmar PS 6100 od firmy Makita, 20 litrów biodegradowalnego oleju firmy Fuchs, kurtkę drwala od firmy Husqvarna oraz zestaw upominków od firmy Distein.
Równie cenne nagrody zostały wręczone za pozostałe miejsca na podium, w tym kolejna pilarka ufundowana przez Dyrektora RDLP w Krośnie, a przekazana przez przedstawiciela Dyrektora, Janusza Magusiaka dla zdobywcy II miejsca – Jana Łuca z Brzozowa. Trzecie miejsce w zawodach zajął Adam Boroń z Nadleśnictwa Tuszyma.
Nowością tegorocznych zawodów było przyznanie nagrody dla najlepszego debiutanta, którym okazał się Andrzej Kraus z Nadleśnictwa Komańcza, który zajął wysokie 6 miejsce, zdobywając 1073 punkty! (wszystkie wyniki i punktacja tutaj). Cieszy to, że zawodników pierwszy raz startujących było aż dziewięciu (na 21 wszystkich), co świadczy, że zawody przyczyniają się do podnoszenia umiejętności drwali pracujących w nadleśnictwach naszej Dyrekcji. Nagród przekazanych przez sponsorów było co niemiara, i były to bardzo wartościowe przedmioty fundowane nie po raz pierwszy, dlatego organizatorzy kierują pod adresem sponsorów wyrazy szczególnego uznania i podziękowania. Były to firmy i osoby: główny sponsor - Stihl, pozostali - Makita, Dyrektor RDLP w Krośnie, ARiMR w Rzeszowie, Husqvarna, Fuchs, Elektro – Rem Mielec, Navigator, ZO SITLiD w Krośnie, Krzysztof Uszkowski, Las – Pol Jan Bełz oraz Distein.
Szczególne uznanie należy się również gospodarzom zawodów – pracownikom Nadleśnictwa Tuszyma, za perfekcyjne przygotowanie, obsługę w trakcie trwania oraz wspaniałe miejsce i atmosferę na spotkaniu, po zakończeniu rywalizacji – na każdym kroku widać było dbałość o detale, co przy tak dużej imprezie ma zasadnicze znaczenie dla jej powodzenia.
Wysoki kunszt drwali, hojność sponsorów oraz sprawność organizacji zawodów zauważył i w swoim przemówieniu podkreślił na zakończenie zaproszony gość –Zbigniew Tymuła, starosta mielecki.
Wszystkich chętnych do rywalizacji w następnych zawodach drwali zachęcamy do systematycznego treningu w trakcie bezpiecznej pracy na swoich zrębach.

Tekst: Roman Januszczak
Zdjęcia: Robert Sobkowicz


XIII Turniej piłki siatkowej – BIRCZA 2015

XIII Turniej piłki siatkowej – BIRCZA 2015

Turniej siatkarski o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD rozgrywany od 2003 roku tradycyjnie po Świętach Wielkanocnych to największa, cykliczna impreza regionalna o charakterze sportowym. Tym razem odbył się w sobotę 25 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Bircza, w halach sportowych w Birczy i Lipie. W szranki turniejowe stanęła rekordowa liczba 19 drużyn reprezentujących nadleśnictwa z terenu RDLP Krosno. Najlepsi okazali się leśnicy z Lubaczowa.

Do eliminacji wylosowano 4 grupy, przy czym tylko zwycięzcy mieli prawo awansu do dalszej fazy rozgrywek, co dodatkowo mobilizowało poszczególne zespoły. Ze względu na liczbę drużyn podjęto również decyzję o rozgrywaniu tylko 2 setów „do 25" bez ewentualnych tie-break'ów, za zwycięstwo przyznając 2 punkty, a za remis – 1.
Grupa A to dominacja dwóch ekip: gospodarzy turnieju – Birczy oraz niespodziewanie – Jarosławia. Mecz pomiędzy tymi drużynami okazał się być najbardziej zacięty. Pierwszego seta gospodarze turnieju wygrali 25 do 23, natomiast kolejnego, pomimo piłki meczowej dla Birczy przy stanie 24-23, ekipa z Jarosławia 26-24.
W grupie B prym wiodły ekipy z Lubaczowa i Lutowisk, a lepszy zespół wyłonił dopiero bilans tzw. „małych punktów" zdobytych w poszczególnych setach.
Grupa C, to zestawienie najrówniejszych względem siebie ekip. Oleszyce, Tuszyma, Krosno – te zespoły wygrały po 5 setów i w tym wypadku niezbędne do wyłonienia zwycięzcy grupy okazały się punkty zdobyte w poszczególnych setach. Po dokładnych obliczeniach wszystko było jasne – Oleszyce grają o finał.
Jedyna grupa 4-zespołowa rozgrywała swe pojedynki w miejscowości Lipa. Drużyny z Głogowa i Narola 2 pierwsze spotkania wygrały gładko, gromadząc po 4 punkty przed bezpośrednim spotkaniem. W 1. secie, dopiero „na przewagi" 26-24 wygrał Narol, natomiast w secie 2. Głogów zrewanżował się wygrywając 25-19.

Grupa A

Lp.

Drużyna

Sety

Razem pkt.

1

Bircza

7-1

7

2

Jarosław

6-2

6

3

Sieniawa

4-4

4

4

Leżajsk

2-6

2

5

Kolbuszowa

1-7

1

 

Grupa B

Lp.

Drużyna

Sety

Razem pkt.

1

Lubaczów

7-1

7

2

Lutowiska

7-1

7

3

Dukla

4-4

4

4

Lesko

1-7

1

Strzyżów

1-7

1

 

Grupa C

Lp.

Drużyna

Sety

Razem pkt.

1

Oleszyce

5-3

5

2

Tuszyma

5-3

5

Krosno

5-3

5

4

Dynów

3-5

3

5

Ustrzyki Dolne

2-6

2

 

Grupa D

Lp.

Drużyna

Sety

Razem pkt.

1

Głogów

5-1

5

2

Narol

5-1

5

3

Brzozów

2-4

2

4

Baligród

0-6

0

 

 
Po zakończeniu rozgrywek grupowych przyszedł czas na półfinały. W pierwszym meczu o wejście do finału zmierzyły się ekipy Lubaczowa i Głogowa. W secie nr 1 obydwa zespoły zdobyły powyżej 20 punktów, jednak Lubaczów zdobył o 4 więcej ostatecznie wygrywając 25-21. II set to już dominacja drużyny Lubaczowa, wygrana 2-0 i awans do finału tejże ekipy stał się faktem.
II półfinał to już spotkanie gospodarzy ze zwycięzcami grupy C. O ile jeszcze I set miał „historię", to II set, podobnie jak w I meczu półfinałowym, zakończył się wysokim zwycięstwem zespołu z Birczy.
W meczu o 3. miejsce spotkały się drużyny Oleszyc i ubiegłoroczny finalista – Głogów. Dwa szybkie sety do „17" i do „15" i Nadleśnictwo Głogów zajęło ostatecznie 3. miejsce w turnieju.
Finał to spotkanie obrońców tytułu – Birczy, z trzecim zespołem ubiegłorocznego turnieju – Lubaczowem. Spotkanie od początku toczyło się pod dyktando ekipy przyjezdnej, która pierwszy set wygrała 25-19. W drugim widać było wyraźne zmęczenie w drużynie gospodarzy, która oddała tę odsłonę bez walki, przegrywając 9-25. Tym samym drużyna z Lubaczowa po kilku latach nieobecności na najwyższym stopniu podium, wygrała turniej będąc zespołem zdecydowanie najrówniej grającym.
Tradycyjnie po zakończeniu rozgrywek, podczas zbiórki wszystkich drużyn były podziękowania i przemówienia, oraz wręczanie  nagród indywidualnych.
Na podsumowanie turnieju przybyli znamienici goście: Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Jerzy Góralewicz – sekretarz Powiatu Przemyskiego, Stanisław Kot – proboszcz parafii Bircza, a także Grzegorz Gągola – wójt Gminy Bircza, który wykazał się wielką życzliwością i pomocą w organizacji zawodów udostępniając obiekty.
W tym roku nagrody otrzymali:
Najstarszy zawodnik, nagroda Związku Leśników Polskich – Jan Woroniak z Oleszyc,
Najmłodszy zawodnik, nagroda NSZZ Solidarność – Kamil Maksymowicz z Lubaczowa,
Nagroda PTL dla najlepiej grającej kobiety – Kinga Dworak z Głogowa,
Nagroda Dyrektora RDLP Krosno dla najlepiej grającego Nadleśniczego – Janusz Starzak z Oleszyc,
Puchar Fair-Play – dla ekipy z Jarosławia,
Najlepszy Klub Kibica - Bircza,
Najlepszy rozgrywający – Jarosław Marek z Birczy,
Najlepszy broniący – Piotr Hulak z Oleszyc,
Najlepiej atakujący – Damian Kopczak z Birczy,
Najlepszy i najwszechstronniejszy zawodnik turnieju, nagroda Dyrektora RDLP w Krośnie – Tadeusz Maksymowicz z Lubaczowa.
Nagrody rzeczowe ufundował i wręczył Artur Kurz - przedstawiciel firmy DISTEIN, sponsorowane były również piłki, którymi rozgrywano mecze – ufundował je krośnieński Związek Leśników Polskich.
Po zakończeniu turnieju wszyscy udali się na uroczystą biesiadę, która wspaniale przygotowana przez gospodarzy turnieju trwała do późnych godzin nocnych.
Puchar pojechał do Lubaczowa, a widoczny, rosnący poziom rozgrywek tylko potwierdza, że leśnicy prowadzą aktywny i zdrowy tryb życia! Do zobaczenia za rok!

Tekst: Adrian Pyzik Nadleśnictwo Jarosław
zdjęcia: Grzegorza Leja z Nadleśnictwa Oleszyce

Materiały do pobrania