Lista aktualności Lista aktualności

Zwalczanie pędraków w uprawach Nadleśnictwa Leżajsk

Od 8 maja tego roku na terenie Nadleśnictwa Leżajsk prowadzona jest akcja ograniczania szkód od pędraków, czyli larw chrabąszcza majowego, niszczącego systemy korzeniowe młodych drzew. Wiele upraw leśnych zostało mocno uszkodzonych, dlatego leśnicy chcą uratować te drzewka, które dotąd żyją.

Na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał w tym celu jednorazową zgodę na zastosowanie środka chemicznego - Dursbanu.
Dursban jest stosowany doglebowo w celu odstraszenia żerujących pędraków od systemów korzeniowych sadzonek na uprawach. Aplikowany jest z trzech stron rosnącej sadzonki, tworząc strefę odstraszającą larwy, dzięki czemu nie uszkadzają one korzeni.
W oparciu o wyniki badania zapędraczenia gleby z 2015 i 2016 roku oraz badania kontrolne z wiosny 2017 roku wytypowano uprawy najbardziej zagrożone szkodami. Zabiegi przeprowadzono na terenie pięciu leśnictw na powierzchni ponad 10 ha najbardziej zagrożonych upraw. Wykonany zabieg zabezpiecza systemy korzeniowe przez około trzy miesiące. Dlatego w lipcu nadleśnictwo planuje powtórzyć zabieg, aby zabezpieczyć uprawy do końca sezonu wegetacyjnego i okresu żerowania larwy chrabąszcza. Jest to obecnie jedyny skuteczny sposób na ograniczenie szkód od pędraków.

Tekst i zdjęcia: Zenon Szkamruk


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły