Lista aktualności Lista aktualności

XXII Agrobieszczady i Zawody Drwali już za nami...

W miniony weekend w Lesku odbyły się XXII Targi "Agrobieszczady 2017" oraz międzynarodowe zawody uczniów szkół leśnych "Młodzi Drwale Karpat" pod Honorowym Patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W dwudniową imprezę, tak jak to ma miejsce od kilkunastu lat włączyła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KrośnieNadleśnictwa Lesko, Baligród, Bircza, Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany przygotowały stoisko, na którym odkrywano tajemnice lasu prezentując walory edukacyjne i turystyczne Bieszczadów oraz Pogórza Przemyskiego.
Oprócz koła fortuny z licznymi zagadkami odwiedzający stoisko mogli spróbować swoich sił podczas rozpoznawania tropów zwierząt, uczenia się gwary łowieckiej, dopasowując określenia łowieckie do gatunków zwierząt oraz uczyć się rozpoznawania gatunków drzew leśnych, składając części krążka drewna w jego nazwę. Oprócz licznych zdjęć, plansz edukacyjnych, folderów opisujących nadleśnictwa, nie zapomniano również o najmłodszych, dla których przygotowano stolik z kolorowankami. Absolutnym hitem imprezy było stanowisko poświęcone pracy w lesie, gdzie każdy z odwiedzających mógł poczuć się jak pan leśniczy nabijając specjalnie przygotowany do tego promocyjny znacznik do drewna. Po własnoręcznym nabiciu i odcięciu krążka przez pracownika Lasów Państwowych każdy mógł zabrać ze sobą pamiątkę z hasłem: "Lasy Państwowe Zapraszamy".
Zaangażowanie i bogata oferta skierowana do wszystkich odwiedzających została nagrodzona przez organizatorów imprezy II miejscem w konkursie "Najciekawsze Stoisko Wystawowe".

Częścią tej wielkiej imprezy w sobotę 29.07.2017 r. były zawody uczniów szkół leśnych "Młodzi Drwale Karpat" rozgrywane przy Zespole Szkół Leśnych w Lesku, nad którymi Honorowy Patronat objęła Pani Grażyna Zagrobelna Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Uczniowie szkół leśnych z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii (każda szkoła wystawiła po dwóch zawodników) rywalizowali w pięciu konkurencjach, aby wyłonić spośród siebie najlepszego drwala Karpat! Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach opierając się na regulaminie IALC (International Association Logging Championship): ścinka, zmiana łańcucha na czas, przerzynka kombinowana (zawodnik musi odciąć dwa krążki o określonych wymiarach wykonując cięcia na każdym pochylonym wyrzynku od dołu i góry tak, aby powstała jedna płaszczyzna), przerzynka na dokładność (cięcie prowadzone od góry do dołu w taki sposób, aby schowana pod wiórami deska nie została uszkodzona, a niedopił był jak najmniejszy) oraz okrzesywanie (zawodnicy startują równolegle w odwrotnej kolejności, odcinając kołki w taki sposób, aby nie uszkodzić żerdzi i nie pozostawić części kołka).

Polacy nie byli zbyt gościnni, a to za sprawą Sebastiana Wanata, który zdominował zawody wygrywając cztery z pięciu konkurencji zapewnił sobie pierwsze miejsce w całych zawodach oraz zdobył tytuł Najlepszego Drwala Karpat. Konkurencję ścinki wygrał Filip Kubek reprezentujący Słowację.

Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
1. Sebastian Wanat - Polska - 1488 punktów,
2. Paweł Sudoł - Polska - 1211 punktów,
3. Szep Szabolcs - Węgry - 1165 punktów.

Dodatkową atrakcją zawodów był pokaz pracy Pana Tomasz Bilskiego reprezentanta Polski na Mistrzostwach Świata Drwali oraz członka reprezentacji Polski drwali. Jego rywalem był najlepszy tego dnia zawodnik, Sebastian Wanat. Ich konfrontacja pokazała wszystkim, różnicę pomiędzy uczniami, a zawodowcami. Pierwszy krok został zrobiony...podstawy są, teraz pora na doskonalenie, ciężką pracę.

Zawody zakończyły się w miłej atmosferze. Po rywalizacji przyszedł czas na podsumowanie, wymianę swoich spostrzeżeń. Uczniowie ćwiczyli język angielski wspomagany narodowymi wstawkami radośnie opowiadając o zawodach. Wszyscy zawodnicy zdobyli ogromne doświadczenie i zgłosili swoją chęć do uczestnictwa w następnym roku.
Obsada zawodów może zostać poszerzona o uczniów ze szkół leśnych z Czech i Ukrainy, którzy już w tym roku wyrazili swoje zainteresowanie tą imprezą, lecz z różnych powodów nie mogli przybyć do Leska.

Organizatorzy dziękują sponsorom, bez których nie mogły by się odbyć zawody, firmom: STIHL, MAKITA, CEDRUS, STANGER, GRUBE, ZOL TARNOBRZEG, DAR-LAS oraz pracownikom Zespołu Szkół Leśnych w Lesku i wszystkim Nadleśnictwom zaangażowanym w zawody. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Nadleśnictwu Lesko i Komańcza za organizację, pilotowanie i sędziowanie zawodów.

Tekst: Wojciech Łukacz
Zdjęcia: Marcel Szpieg

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły