Lista aktualności Lista aktualności

W HOŁDZIE LEŚNIKOM KOLBUSZOWSZCZYZNY W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

            W roku stulecia odzyskania niepodległości pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa ufundowali kamień i tablicę z nazwiskami leśników z tego terenu walczących o wolność Polski. Pomysłodawcą i inicjatorem tej uroczystości był Wojciech Mroczka, historyk i regionalista. Wielokrotnie w swoich pracach opisywał dzieje tutejszych ziem, a w szczególności pracę i historię działalności leśników z okolic Kolbuszowej.

11 września 2018 r.  pracownicy i licznie zebrani goście oddali cześć leśnikom, o których pamięć przetrwała na kartach historii i we wspomnieniach mieszkańców.  Uroczystość składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona była posadzeniu żywej pamiątki spotkania, sadzonki wyhodowanej z nasion legendarnego dębu "Bartka" rosnącego w Zagnańsku. W tej podniosłej chwili było z nami wiele osób. Aktu sadzenia dokonali: Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, Artur Ilgner - syn Jerzego Ilgnera, leśnika pracującego Lipnicy, w asyście m.in. pomysłodawców uroczystości Wojciecha Mroczki, Jerzego Majki z Muzeum Historycznego w Rzeszowie oraz emerytów leśników: Kazimierza Krigera i Stanisława Pereta, ks. Dr. Pawła Setlaka, przedstawicieli władz samorządowych Ewy Draus i Wojciecha Cebuli.

Druga część uroczystości to odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami leśników ziemi kolbuszowskiej, zasłużonych w walce o wolność w latach pierwszej i drugiej wojny światowej oraz czasach powojennych. Wojciech Mroczka w przemówieniu w kilku słowach przybliżył sylwetki każdego z upamiętnionych bohaterów.

- Jak niezwykle ważna dla społeczności lokalnych z punktu widzenia walki z kolejnymi okupantami była praca u podstaw leśników pracujących na tych terenach, świadczy wielka ofiara, którą ludzie lasu złożyli na ołtarzu Ojczyzny -  zaznaczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

 Z kolei Artur Ilgner na podstawie wspomnień i zapisków w pamiętnikach rodziców opowiedział zgromadzonym, jak wyglądał udział leśników i ich rodzin w walkach i w działalności konspiracyjnej na rzecz niepodległej Polski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali leśnicy, przedstawiciele rodzin upamiętnionych leśniczych i samorządowcy. Okolicznościową modlitwę w intencji zmarłych bohaterów i poświęcenia tablicy dokonał kapelan leśników ks. Ryszard Madej. 

Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń za pracę społeczną na rzecz leśnictwa. Odznakami honorowymi zostali udekorowani:  Robert Róg i Mariusz Kobylarz (srebrną za aktywną działalność w SITLiD), zaś  odznaki PTL odebrali: Kazimierz Samojedny (złota) i Andrzej Posłuszny (srebrna). Podczas podsumowania tej części uroczystości w wypowiedziach zaproszeni goście zwracali wielką uwagę na patriotyczne znaczenie działalności leśników, często niewidoczne dla innych osób.

W trzeciej części uroczystości zebrani udali się do szkółki leśnej w Świerczowie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta przy kapliczce Matki Bożej Leśnej. Godny podkreślenia jest fakt uczczenia dwudziestej rocznicy poświęcenia wybudowanej kapliczki, której pomysłodawcą był ks. dziekan Jan Pępek oraz Kazimerz Kriger. W słowie skierowanym do modlących się ks. Wojciech Mazurek mówił o znaczeniu ziarna w świecie, na ziemi, kraju, regionu i lasu, które jest symbolem budzącego się  życia oraz nadziei w realizację wyznaczonych sobie celów.  

Wszyscy zebrani w tym dniu mieli okazję do chwili zadumy oraz zapoznania się z interesującymi epizodami historii okolic Kolbuszowej. Niech ta lekcja nie pozwoli na zapomnienie bezimiennych dotąd bohaterów.   

Marcin Pliżga


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły