Lista aktualności Lista aktualności

Święto Polskiej Niezapominajki w lesie

Niezapominajkowym marszem pamięci uczcili Święto Polskiej Niezapominajki uczniowie Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym, harcerze, przedstawiciele władz, mieszkańcy wsi, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" i leśnicy z Nadleśnictwa Dukla. Uczestnicy przemaszerowali trasą Literackiego Szlaku Drzew, który upamiętnia znane osobistości związane z historią Krościenka Wyżnego.

Rozpoczęto od spotkania przy dębie "Wincentym", gdzie przypomniano o obchodzonej właśnie 210. rocznicy urodzin słynnego poety Wincentego Pola i jego związkach z rodziną właścicieli miejscowego dworu -  Jabłonowskich.   
Na trasie spaceru znalazły się też dęby nazwane imionami Antoniego Lorensa, Aleksandra Fredry, Jana Szelca, Seweryna Goszczyńskiego i Ludwika Jabłonowskiego. Była okazja, by o każdej z tych postaci opowiedzieli redaktorzy gazetki Kleks. Po drodze leśnicy objaśniali przyrodnicze ciekawostki, opowiadali o hodowaniu lasu i historii "Dębiny", zniszczonej przed laty przez huragan.
- To las z bardzo ciekawą przeszłością, dziś Park Leśny "Dębina",  służący wielu ludziom jako miejsce rekreacji i wypoczynku - przypomniał Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Bardzo ciekawa jest inicjatywa oznakowania Literackiego Szlaku Drzew, nad którą się wspólnie ze społecznością lokalną w najbliższej przyszłości pochylimy.
Podczas wędrówki cały czas niesiono kosz pełen niezapominajek, zostawiając przy kolejnych  drzewach kwiatki, na zakończenie zaś niezapominajkowe bukieciki wręczono każdemu z uczestników.
Pamiątką sympatycznego spotkania wśród drzew były edukacyjne gadżety od Nadleśnictwa Dukla, specjalne egzemplarze niezapominajkowego Kleksa, a także pięknie wydane reprinty "Pieśni o ziemi naszej" Wincentego Pola, ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" i opieczętowane okolicznościowym stemplem.

Tekst i zdjęcia:
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły