Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie w „Lesie medialnym”

W Łomnej (Nadleśnictwo Bircza) w lesie posadzonym w 2004 roku przez dziennikarzy i leśników spotkali się tym razem również samorządowcy, przedstawiciele miejscowych służb i nauczyciele. Przybył Aleksander Baczyk, konsul honorowy Ukrainy w Polsce, były delegacje leśników z Ukrainy i Słowacji. W tym roku wyznaczano drzewa do wycinki w ramach zabiegu hodowlanego w młodniku. Uczestnicy mogli też ocenić, jak rozwija się posadzony przed laty bardzo zróżnicowany gatunkowo las.

Zebranych powitał pełniący rolę gospodarza Zbigniew Kopczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza, po czym Marek Cynkar, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów i jednocześnie inicjator leśnych spotkań żurnalistów sprzed lat, przypomniał historię dziennikarskiego lasu i kolejnych w nim wizyt.

- To był czas częstych spotkań Polaków i Ukraińców, którzy również mieli aspiracje do wspólnej Europy, a sadzenie lasu okazało się świetną okazją do integracji leśników, dziennikarzy i samorządowców z obu krajów – mówił redaktor Cynkar.  

Następnie posadzono młodego „Bartka”, szczep słynnego dębu z Zagnańska, który upamiętniał będzie 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Aktu sadzenia dokonali szefowie leśnych delegacji z Polski, Ukrainy i Słowacji.

Obecna na spotkaniu Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, zaznaczyła, że po czternastu latach można już patrzeć na wykonaną kiedyś pracę z dumą, ale jednocześnie jest to już wysoki czas, by kształtować skład gatunkowy i preferować drzewa przyszłościowe, dając im więcej przestrzeni życiowej i światła. 

- Jeszcze kilka lat temu dziennikarze wykonywali tu czyszczenia młodnika przy pomocy siekier, tasaków i sekatorów – przypomniała dyrektor Zagrobelna. – Dziś te drzewa podrosły mocno i zabieg wymaga już użycia pilarek, ale jednocześnie dziś jesteśmy świadkami, że las ten daje już pożytek w postaci drewna. Wszyscy możemy mieć wpływ na jakość tego zabiegu, biorąc udział w wyznaczaniu wadliwych drzewek do wycinki.

Następnie kilkuosobowe ekipy gości pod wodzą miejscowych leśniczych ruszyły do kolejnych kwartałów, by dokonać wyznaczania drzew. Leśniczowie cierpliwie wyjaśniali zasady stosowane przy zabiegach w młodnikach o konkretnym składzie gatunkowym. Inaczej postępuje się ze zwartą sośniną, inaczej w świetlistych brzezinach, a jeszcze inaczej w młodnikach dębowych. Dużą wagę przykładano do preferowania w składzie rodzimych gatunków krzewów, tych sadzonych niegdyś i tych, które samorzutnie tu skiełkowały.

Samej wycinki bardzo sprawnie  dokonali drwale, goście zaś mogli zabrać na pamiątkę krążek brzezinowy ze specjalnym okolicznościowym znacznikiem z napisem „Las medialny”.

W drodze powrotnej była okazja do wizyty w starym sadzie i na doświadczalnej uprawie jodłowej, gdzie reprezentowane są drzewa pochodzące z różnych części naszych Karpat. 

Spotkanie zakończyło się wizytą w Ośrodku Caritas Wojska Polskiego w Łomnej, gdzie ks. płk. Władysław Kozicki nakręcił historię ośrodka i opowiedział o jego codziennej działalności.

          Tekst  Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Edward Marszałek, Jerzy Kaleta


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły