Lista aktualności Lista aktualności

Rosną buki na Laworcie!

W całej Polsce trwa kampania zalesieniowa a wraz z nią prowadzona w Lasach Państwowych akcja promocyjno – edukacyjna „1000 drzew na minutę”, gdzie do wspólnego sadzenia lasu przyłącza się każdy, kto chce wspierać naturę…

24 kwietnia 2018r. w akcji sadzenia nowego pokolenia lasu na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne wzięła udział ponad setka dzieci z ustrzyckich szkół podstawowych, gdzie pod czujnym okiem leśników posadziły 1000 bukowych drzewek.

Dodatkowo akcja miała na celu promowanie długoletniej tradycji Święta Lasu oraz Międzynarodowych Obchodów Dni Ziemi, które w kalendarzu wypadają w dniu 22.04. Oprócz techniki i sposobu sadzenia drzew, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej nt. znaczenia lasów, poznać walory krajobrazowe nadleśnictwa oraz rolę ekologii i zakres działań - związanych z ochroną środowiska.

W tym roku pod nową uprawę wybrano powierzchnię położoną na zboczach Laworty w leśnictwie Łodyna, nota bene stoki tej góry w zimie użytkowanej jako trasy narciarskie - więc na miejsce sadzenia było bardzo pod górę! Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele ze SP nr 1 i SP nr 2 NSS w Ustrzykach Dolnych poradzili sobie jednak świetnie, i już po kilkunastu minutach marszu oprócz faktu dotarcia do celu, oczy ich cieszył piękny widok rozpościerający się z góry. Po krótkiej odprawie Wiesława Łazora - miejscowego leśniczego i treściwej instrukcji udzielonej przez nadleśniczego Macieja Szpiecha –. sadzimy ,,Zielonym do góry” - w ruch poszły świdry i zaczęła się ciężka praca. Każdy bez wyjątku miał posadzić swoje drzewko – więc wszyscy żwawo wzięli się do pracy instruowani przez leśników, a szczególnie dzieci nie ukrywały radości i emocji z tego, że biorą udział w ważnej sprawie. Z zadaniem tym również dzielnie zmierzyła się Paulina Bajda – redaktor naczelny Czasopisma Regionalnego  ,,Gazety Bieszczadzkiej”, która posadziła nie tylko swoje drzewko, ale kilkanaście buków w imieniu całej redakcji.

 Na koniec uwieńczeniem kilkugodzinnej pracy było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy oraz uroczyste wręczenie przez nadleśniczego pamiątkowych certyfikatów poświadczających udział w akcji.

Dzięki takim przedsięwzięciom oprócz osobistej satysfakcji, każdy uczestnik może podzielić i docenić trud ludzi sadzących las zawodowo, bo w warunkach bieszczadzkich to często bardzo ciężka i mozolna praca.

                                                                                               Wioletta Flis


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły