Lista aktualności Lista aktualności

OKL w Gołuchowie pomoże w wyposażeniu leśnej ekspozycji w skansenie

Osobny sektor leśny powstaje w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W jego skład wchodzi zabytkowa leśniczówka, XIX-wieczna wyłuszczarnia nasion, suszarnia runa leśnego, tartak i inne obiekty gospodarcze - pamiątki dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej. To pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim muzealnictwie wspierają Lasy Państwowe.

Pomoc w zakresie aranżacji wyposażenia obiektów i przekazania w depozyt części swych zbiorów zadeklarował dr Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

- W trakcie wizyty studyjnej miałem okazję poznać skalę przedsięwzięcia i uważam, że dobrze się stanie, gdy część naszych zbiorów, które mamy zgromadzone trafi na ekspozycje w miejscu o wielkich leśnych tradycjach - powiedział dyrektor Roźmiarek. 

Starania o zachowanie leśnych zabytków kultury materialnej z terenu Puszczy Sandomierskiej rozpoczęto 10 lat temu. Dyrektor skansenu Jacek Bardan wraz Kazimierzem Krigerem, ówczesnym nadleśniczym z Kolbuszowej, objechał wiele miejsc, żeby zidentyfikować obiekty o walorach historycznych, które zachowały się w stanie umożliwiającym ich przeniesienie do skansenu.

 

Pozyskano od Lasów Państwowych całą drewnianą leśniczówkę Zerwanka i niezwykłej konstrukcji wyłuszczarnię i suszarnię nasion z Dąbrówek - oba obiekty to relikty leśnictwa dawnej ordynacji Potockich.

Z kolei budynki gospodarcze i suszarnia runa leśnego pochodzące z I polowy XX wieku pozyskano z zachodniej części Puszczy Sandomierskiej.

- Pracy jest jeszcze bardzo wiele, ale liczę na ukończenie całości w ciągu dwóch lat - zaznacza dyrektor Bardan. - Mielibyśmy wówczas możliwość, jako jedyny skansen w kraju, prezentacji bardzo bogatej kultury leśnictwa w obszarach zamieszkanych przez Lasowiaków

W kolbuszowskim skansenie co roku odbywają się cykliczne imprezy nawiązujące swą tematyką do leśnych zajęć Lasowiaków.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły