Lista aktualności Lista aktualności

Nowa atrakcja turystyczna w dukielskich lasach

Drewniana wieża widokowa na szczycie Cergowej (teren Nadleśnictwa Dukla) została oficjalnie oddana do użytku. Uroczyste otwarcie obiektu, które miało miejsce 27 października ściągnęło tłumy turystów.

Szczyt Cergowej (716 m. n.pm.)  jeszcze do lat powojennych był świetnym miejscem widokowym na dolinę Jasiołki i doły Jasielsko-Sanockie, zwłaszcza gdy w latach 50. XX w. stała tam wieża triangulacyjna, którą wykorzystywali turyści. Z czasem wieża zawaliła się, a sam wierzchołek coraz mocniej porastał las ograniczający widoczność. Od lat trwały zabiegi, by przywrócić Cergowej funkcję widokową. 

- Od pomysłu do jego realizacji minęło kilkanaście lat – mówi Artur Paczkowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dukielszczyzny, jeden z inicjatorów budowy, a obecnie nadleśniczy w Kołaczycach. – Dużo pracy organizacyjnej włożyło stowarzyszenie w przygotowanie koncepcji, ale dopiero przejęcie tej inicjatywy pod patronat Urzędu Miasta i Gminy w Dukli nadało tempa i przyspieszyło procedury urzędowe. Ważne, że wieża już stoi i na pewno będzie przyciągać w to miejsce wielu turystów.

W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Andrzej Bytnar, burmistrz Dukli i Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

Wieża ma prawie 20 metrów wysokości, zbudowana jest na betonowej podstawie o boku około 10 metrów. Najwyższa czwarta platforma widokowa ma kształt przestrzennego krzyża, którego ramiona stanowią balkony widokowe, zaś cała konstrukcja w kształcie szybu naftowego nawiązuje do miejscowych tradycji wiertniczych. Łączny koszt budowy, milion złotych, w całości pokryty przez Gminę Dukla.

Dziś z ostatniej galerii pięciokondygnacyjnej wieży można znów obserwować panoramę okolicy, a przy dobrej widoczności dojrzeć Tatry i bieszczadzkie połoniny. Na szczyt Cergowej można dotrzeć ścieżką „Do Złotej Studzienki”, a następnie żółtym szlakiem gminnym, który na grzbiecie łączy się z przebiegającemu tędy Głównym Szlakiem Beskidzkim, liczącym niemal 500 km. 

          Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły