Lista aktualności Lista aktualności

Nietoperze znalazły przyjaciół

Już po raz 15. na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce obchodzono Noc Nietoperzy - imprezę, która jest spotkaniem specjalistów od chiropterologii z wszystkimi zainteresowanymi ochroną latających ssaków.

Rozpoczęto od Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Odpowiedzialność człowieka za przetrwanie nietoperzy”,  które odbyło się w sali domu ludowego w Czarnorzekach. Zaprezentowano wyniki wieloletnich badań i działań służących praktycznej ochronie nietoperzy w Polsce, Słowacji i Włoszech.

Spotkanie prowadził prof. Bronisław W. Wołoszyn, twórca Centrum Informacji Chiropterologicznej PAN w Krakowie, a wśród prelegentów były autorytety z dziedziny biologii, jak choćby dr Grzegorz Kłys, prof. Edoardo Vernier z Włoch, inż. Anna Mackova  ze Słowacji czy dr Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie.

W trakcie spotkania Stanisław Jucha, honorowy prezes oddziału podkarpackiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, udekorował kilka osób kryształowym medalem "Przyjaciel nietoperzy".

W części popołudniowej, która odbyła się w domu ludowym w Czarnorzekach, znalazły się prezentacje edukacyjne dla młodzieży i dzieci przygotowane przez prof. Bronisława W. Wołoszyna i Edwarda Marszałka z RDLP w Krośnie.

Podniosłym momentem było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego, którego wiodącym tematem był wizerunek nietoperza. Co ciekawe, na konkurs nadesłano kilkaset prac, wiele z nich to znakomite, bardzo pomysłowe grafiki dziecięce.

Wszyscy zebrani wpisywali się też na pamiątkowych tablicach "przyjaciół nietoperzy", zaś wieczorem udali się na wędrówkę przez Suchą Górę, zakończoną wizytą w sztolni „Nad Czają”, gdzie stwierdzono już pierwsze nietoperze szukające zimowisk. Po zwiedzeniu obiektu, kratę  broniącą wstępu do podziemia zamknięto na zimę, by nikt nie przeszkadzał zwierzętom w hibernacji.  

Wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, speleolodzy i leśnicy.

Organizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Gmina Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Lasy Państwowe.

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły