Lista aktualności Lista aktualności

LKP Lasy Birczańskie: Radzili w nowym składzie

W piątek 30 czerwca 2017 roku odbyło się posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej LKP "Lasy Birczańskie", której skład został częściowo zmieniony decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.


Byłych samorządowców i emerytowanych pracowników naukowych zastąpili aktualnie pełniący swoje funkcje wójtowie, starostowie i inni przedstawiciele instytucji zaproszonych w skład Rady. W nowym składzie znaleźli się również przedstawiciele świata nauki z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Posiedzenie prowadził przewodniczący rady prof. Krzysztof Kukuła, a nominacje dla dziewięciu nowych członków wręczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.
    Najwięcej uwagi poświęcono sprawom dotyczącym opracowania planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026, a także dyskusji nad pomysłem utworzenia na terenie LKP rezerwatu przyrody pn. „Reliktowa Puszcza Karpacka".
    Po szczegółowej prezentacji Bogumiła Dąbka, zastępcy dyrektora BULiGL w Przemyślu, przedstawiającej zasady prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej i zagadnienia dotyczące programu ochrony przyrody dla Nadleśnictwa Bircza, rozgorzała dyskusja. Duże zainteresowanie ze strony samorządowców z gminy Bircza wzbudziła masa martwego drewna zinwentaryzowana na terenie nadleśnictwa (ponad 24 metry sześcienne na ha), która jest zdecydowanie wyższa niż średnia na terenie Podkarpacia (ok. 17 metrów sześciennych na ha). Zdaniem samorządów zaleganie tak dużej masy drewna martwego w birczańskich lasach to realne straty ekonomiczne dla lokalnego społeczeństwa.
    Rada LKP Lasy Birczańskie jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała projekt planu urządzenia lasu  dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026.
    Z dużym zainteresowaniem członkowie Rady wysłuchali również wystąpienia dr. Piotra Brewczyńskiego, naczelnika Wydziału Ochrony Ekosystemów w RDLP w Krośnie, który przedstawił fakty i mity związane z utworzeniem na terenie Nadleśnictwa Bircza rezerwatu przyrody pn. „Reliktowa Puszcza Karpacka". Jak zgodnie podkreślali przedstawiciel gmin i powiatów jest to próba utworzenia Turnickiego Parku Narodowego na obszarze LKP „Lasy Birczańskie" z pominięciem zgody samorządów. Podkreślano również fakt, że społeczność lokalna już kilkukrotnie wyrażała negatywną opinię na ten temat, argumentując, że to właśnie w wyniku działalności leśników i prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, a nie biernej ochrony, przyroda Podkarpacia ma się tak dobrze. Na zakończenie Rada podjęła uchwałę o negatywnej opinii dla utworzenia rezerwatu przyrody pn. „Reliktowa Puszcza Karpacka" na terenie Nadleśnictwa Bircza.

Tekst: Tomasz Kałamarz
Zdjęcia: EdM