Lista aktualności Lista aktualności

Leśny chrzest

W minionym tygodniu po raz kolejny użyta została Buława Seniora Nadleśniczych Podkarpackich, będąca insygnium honorowym najstarszego nadleśniczego, służącym do nieformalnego, ale uroczystego przyjmowania nowych kierowników jednostek w poczet korpusu nadleśniczych.

Nadleśniczymi seniorami w minionych latach byli: Alfred Sędłak z Sieniawy, Józef Hospod z Radymna, Władysław Budzyn z Komańczy, Zygmunt Jurasz z Tuszymy, Kazimierz Kriger z Kolbuszowej, Tadeusz Pytko z Leżajska, Bogusław Famielec z Rymanowa i Adam Pilch z Dynowa. Obecnie buława jest w ręku seniora Jerzego Chłopka, nadleśniczego w Głogowie Małopolskim.

- Historia ta sięga połowy lat 90. XX wieku, kiedy to sami nadleśniczowie zaproponowali taką formę honorowania najbardziej doświadczonego spośród siebie, z czasem też powstał rytuał i rota przyrzeczenia nowo powołanego nadleśniczego, od 2002 roku senior ma prawo noszenia stylizowanej dębowej buławy, ukształtowała się też forma dokumentowania pasowań poprzez bieżące uzupełnianie aktu erekcyjnego „buławy nadleśnych” – objaśnia Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Ta sympatyczna tradycja trwa już ponad 20 lat i ma przyzwolenie kolejnych dyrektorów RDLP.  

Senior namaścił już w tym roku na nadleśniczych przedstawicieli młodego pokolenia: Zbigniewa Pawłowskiego w Lesku, Krzysztofa Strzyża w Dynowie. W minionym tygodniu dołączył do nich Tomasz Smędra, nowy nadleśniczy w Kańczudze.

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

                                                                                                              Fot. Stanisław Zagrobelny


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły