Lista aktualności Lista aktualności

Leśne akcenty na targach końskich

Kawalkada 100 koni dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, popisy jeździeckie i pokaz użytkowania konia w lesie to tylko wybrane motywy z XVII Targów Końskich w Lutowiskach.

Impreza tym razem zgromadziła tysiące widzów, którzy obserwowali wpierw paradę 100 jeźdźców ciągnącą przez całe Lutowiska, potem zaś na stadionie odbyły się prezentacje poszczególnych stadnin. Widać było jeźdźców w stylowych strojach z różnych epok, przebranych za kowboi, amazonki i Indian.

Można było zobaczyć leśniczego Edwarda Kołomyję z Nadleśnictwa Stuposiany, który wraz  z żoną i córkami sformował barwny szwadron. Rodzinnie prowadzą gospodarstwo „Konna zagroda”. Bardzo ciekawy był też pokaz „Koń w służbie leśnika” z elementami załadunku drewna dłużycowego i konnej zrywki drewna stosowego w wiązkach, którą zaprezentował leśniczy Kołomyja wraz ze słynnym bieszczadzkim wozakiem Władysławem Chruścickim.

Swój szwadron, złożony z samych amazonek wystawił też Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lutowiska, który jest hodowcą hucułów i prowadzi stadninę „Trohaniec”. Wszyscy jeźdźcy z tego tabunu byli przepasani biało-czerwonymi szarfami dla zaakcentowania 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

W trakcie występowały m.in. Dziewczęca Orkiestra Dęta z Rzeszowa oraz zespół country „Ola Nowak Band”. Organizatorem targów był samorząd gminy przy współudziale m.in. Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany.

Wśród licznych wystawców można było dostrzec stoisko LKP Lasy Bieszczadzkie, jak również namiot, w którym Zbigniew Kosakiewicz, emerytowany bieszczadzki leśnik, prezentował wybrane eksponaty z prowadzonego przez siebie muzeum.

W trakcie imprezy obradowała też Kapituła Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody, która przyznała tegoroczne statuetki Bieszczadzkiego Żubra – tegoroczny Dzień Żubra zaplanowano na 11 sierpnia.

 

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły