Lista aktualności Lista aktualności

Konfederacki szaniec przywrócony pamięci

W Roztokach Górnych k. Cisnej otwarto nową ścieżkę historyczną „Szaniec Konfederatów Barskich” przypominającą o wydarzeniach sprzed 250 lat, jakie w obronie niepodległości miały miejsce na terenie Bieszczadów. Znane do niedawna jedynie historykom umocnienia obronne przy szlaku wiodącym na Okrąglik zostały staraniem Nadleśnictwa Cisna wyeksponowane, zaś na tablicach edukacyjnych przywołane szczegóły wydarzeń sprzed lat.

Otwarcie ścieżki miało miejsce 6 lipca i było elementem obchodów 250 rocznicy Konfederacji barskiej, ostatniego zrywu niepodległościowego przed upadkiem I Rzeczpospolitej, a jednocześnie wpisane w cykl uroczystości związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

Uczestników spotkania przywitał  gospodarz terenu, Władysław Chmurski, nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna. Z kolei Grażyn Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, przypomniała o samej idei upamiętnienia konfederatów na terenie Bieszczadów, zaś o historii odkrycia szańca i budowy ścieżki historycznej opowiedział  historyk dr Piotr Sadowski, który był jednym z autorów koncepcji ścieżki.

Po  występie artystycznym zespołu z Sanoka, który wykonał kilka pieśni patriotycznych, zebrani udali się na trasę ścieżki. Jej początek znajduje się na przełęczy nad Roztokami, gdzie zlokalizowano pierwszą tablicę. Tu również dyrektor Zagrobelna dokonała symbolicznego otwarcia szlaku, poprzez przecięcie jedlinowego warkocza.

Przejście ścieżką historyczną liczącą 11 przystanków tematycznych, na których uczestnicy mogli wysłuchać  komentarza dra Piotra Sadowskiego, było świetną okazją do poznania tych tajemniczych do niedawna epizodów z dziejów Bieszczadów.

Nową propozycję turystyczną wysoko ocenili uczestniczący przedstawiciele samorządu i organizatorzy turystyki. Tematyka ta będzie prezentowana na antenie TVP w programie „Było, nie minęło”, prowadzonym przez Adama Sikorskiego.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły