Lista aktualności Lista aktualności

KOŁACZYCKIE LASY GOŚCIŁY PILARZY

To były XIII Regionalne Zawody Drwali, ale mimo trzynastej edycji, dla niektórych rywalizacja okazała się bardzo szczęśliwa. Spośród dwudziestu jeden zawodników, tylko jeden mógł zdobyć najwyższe trofeum…

Wraz z nadejściem spowitego przez mgłę piątkowego poranka 7 września na terenie kołaczyckich lasów, odbyły się trzynaste już Regionalne Zawody Drwali, w których pilarze jak co roku rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach.

Pierwsza, najbardziej niebezpieczna i wymagająca mnóstwa precyzji ścinka drzew, polegała na ścięciu i obaleniu wylosowanego drzewa. W tej konkurencji najlepszy okazał się zawodnik z Nadleśnictwa Lubaczów – Daniel Furgała uzyskując bardzo wysoki wynik 597 punktów. Kolejne cztery konkurencje zostały zorganizowane na terenie leśnictwa Bierówka, przy świeżo odremontowanym Centrum Edukacji Ekologicznej. Pierwszą tam rozegraną, a drugą z kolei konkurencją było okrzesywanie drzewa, podczas której aż dwóch zawodników otrzymało po 220 punktów: Jan Łuc z Nadleśnictwa Brzozów oraz Damian Tomański z Nadleśnictwa Dynów. Trzecia konkurencja rzutowała na dalszy przebieg zawodów, ponieważ polegała ona na zmianie łańcucha pilarki na nowy. Jeden mały błąd podczas zakładania łańcucha może uniemożliwić dalszą pracę pilarką, a raz źle założony łańcuch nie może być już zmieniony przed kolejnymi zmaganiami. Bezkonkurencyjny po raz kolejny był tutaj Tomasz Bilski, zawodnik z Nadleśnictwa Komańcza. Uzyskawszy 114 punktów, wyprzedził kolejnego pilarza aż o 20 punktów. Czwarta konkurencja polegała na złożonej przerzynce przygotowanych wcześniej kłód. Jest to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ kłody są ułożone pod różnym kątem i trzeba odciąć po dwa równe krążki o odpowiednich wymiarach. W tej konkurencji najlepiej wypadł Andrzej Szczepanek z Nadleśnictwa Jarosław z wynikiem 173 punkty.

Ostatnią konkurencją jest dokładność przerzynki. Na tym etapie już niewiele dzieliło zawodników od końca rywalizacji, ale trzeba było zachować zimną krew, aby nie zrobić jakiegoś fałszywego kroku. Jako jedyny, najwyższą  możliwą do uzyskania w tej konkurencji liczbę punktów, otrzymał Jan Łuc, reprezentujący Nadleśnictwo Brzozów. To właśnie ten zawodnik w łącznej klasyfikacji zdobył najwięcej - 1328 punktów i zajął pierwsze miejsce na podium. Na drugim miejscu, podobnie jak w ubiegłym roku był Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów uzyskując również bardzo wysoki wynik - 1274 punkty. Na najniższym stopniu podium stanął Damian Tomański z Nadleśnictwa Dynów z wynikiem 1235 punktów.

Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach zasłużyli na pochwałę oraz nagrody, a nie byłoby to możliwe gdyby nie nasi sponsorzy: Makita, Stihl, Husqvarna, RDLP w Krośnie, ZOL Tarnobrzeg, Nawigator, Henryk Grzyb, Witold Matłosz-Szajowski, Sławomir Sanocki, Robert Piętowski i Krzysztof Uszkowski.

Całe zawody przebiegły na bardzo wysokim poziomie, ponieważ aż piętnastu zawodników uzyskało łączny wynik ponad 1000 punktów. Nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w zawodach czuwali ratownicy GOPR, ale na szczęście wszystko odbyło się bezpiecznie i mogli uczestniczyć tylko jako obserwatorzy. W tak trudnej pracy, jaką jest praca pilarza liczy się spokój, opanowanie i umiejętność przewidywania sytuacji. Pośpiech jest tutaj zdecydowanie złym doradcą. Nigdy nie wolno o tym zapominać i właśnie przypomnienie o tym naszym pilarzom jest głównym celem jaki przyświeca co roku organizatorom.

Za

 

Kinga Mazur

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły