Lista aktualności Lista aktualności

Groźny wilk odstrzelony

W Przysłupiu k. Cisnej we wtorek 26 czerwca w godzinach wieczornych wilk ukąsił dwoje dzieci w wieku 8 i 10 lat przebywające w dwóch różnych miejscach. Przewieziono je do szpitala w Lesku - ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zwierzę zostało odstrzelone.

  Pierwszy atak miał miejsce około godziny 19. nieopodal stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Przysłupiu, drugi w obrębie zabudowy wsi kilkaset metrów dalej.

Na miejscu zdarzenia pojawiła się policja, za zgodą RDOŚ w Rzeszowie wyznaczony został myśliwy do dokonania odstrzału zwierzęcia, które zostało wkrótce namierzone na torowisku kolejki leśnej.

Truchło zabrano do badań. Dziś mają być pobrane próbki do badań genetycznych, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy na pewno był to wilk, pobrano też  próbki do badań w kierunku wścieklizny.

Ostatnie stwierdzone przypadki wścieklizny u wilków miały miejsce na terenie Nadleśnictwa Stuposiany w lipcu 2004 i w marcu 2005 roku.

Szacuje się, że w lasach w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje ponad  500 wilków, stąd spotkania z nimi w Bieszczadach nie należą do rzadkości. Od 1998 roku wilki są objęte ochroną gatunkową w całym kraju.

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

                                                                                                          fot. Teresa Sawińska-Wronowska

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły